V některých okresech dnes začaly jarní prázdniny

lyžování

Dnes začaly jarní prázdniny. Jako první na Moravě a ve Slezsku mají týden volna žáci, studenti a učitelé škol v okresech Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník. Volno jim navazuje na jednodenní pololetní prázdniny, které měly všechny děti v pátek 31. ledna. V dalších týdnech se jarní prázdniny přesunou postupně do dalších okresů a celý cyklus skončí 15. března.

Rodiny s dětmi obvykle jezdí o jarních prázdninách na hory, a to jak na zdejší hory, tak i do Čech nebo do zahraničí. Lyžování na tuzemských horách ale zatím letošní zimní počasí moc nepřeje. O posledním víkendu provoz lyžařských areálů nepříznivě ovlivnilo oteplení a déšť. Počasí v některých střediscích odpovídalo spíše začínajícímu jaru než vrcholící zimní sezoně a nebylo výjimkou, že se na horách potkávali lyžaři s cyklisty či pěšími turisty. Návštěvnost byla průměrná. Přírodní sníh mnohdy roztál, což nepotěšilo především běžkaře. Provozovatelé doufají v to, že v příštích dnech se ochladí a budou moci znovu zasněžovat.

Únor by měl přinést na hory lepší sněhové podmínky

V příštích dnech by se podle meteorologů mělo ochladit. Dnešní teploty zůstanou podle informací Českého hydrometeorologického ústavu ještě téměř deset stupňů nad dlouhodobým průměrem. Sněžit bude pouze na hřebenech hor a v místech od zhruba 1000 metrů nad mořem. V nížinách bude pršet, a to hlavně v jihozápadní polovině Česka ráno a večer. Jinak se budou objevovat jen místní přeháňky. Zlom nastane v úterý, nejvyšší denní teploty od tří do sedmi stupňů Celsia půjdou naměřit jen dopoledne, během dne pak bude teplota klesat. Noční déšť postupně vystřídají i v nižších polohách četné sněhové přeháňky.

Termíny jarních prázdnin na Moravě a ve Slezsku:

Termín Okres
3. – 9. února 2020 Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník
10. – 16. února 2020 Svitavy, Ostrava-město, Prostějov
17. – 23. února 2020 Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Karviná
24. února – 1. března 2020 Jindřichův Hradec (Dačicko), Přerov, Frýdek-Místek
2. – 8. března 2020 Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Nový Jičín
9. – 15. března 2020 Jihlava, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Bruntál
Přečtěte si  Historické stopy v Kateřinské jeskyni: Od pravěkých kreseb až po podpisy z 19. století

 

Autor: red Zdroj: MŠMT, ČTK Foto: pixaby.com

Doporučujeme


1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*