V Olomouci se v neděli rozsvítil strom Perníček, stromy už zdobí náměstí i v dalších městech

Už týden zdobí olomoucké Horní náměstí, ještě něco mu ale přece jen chybělo. Patnáctimetrový vánoční strom se v neděli večer slavnostně rozzářil a také dostal jméno. Se svým návrhem Perníček a krásným výtvarným zpracováním v letošní soutěži o pojmenování vánočního stromu vyhrály děti ze školní družiny ve Slavoníně.

„Vybrat vítězný návrh je rok od roku těžší. Už loni jsme informovali o rekordním počtu návrhů, které se nám do soutěže sešly, a letos jich opět bylo ještě víc. Děti nám poslaly celkem 407 výtvarných návrhů a já jim i paním učitelkám, vychovatelkám i maminkám, které dětem třeba pomáhaly, moc děkuji. Soutěž o pojmenování našeho vánočního stromu má už sedmnáctiletou tradici a za tu dobu si ji Olomoučané moc oblíbili. A tradice k Vánocům patří, stejně jako dobré skutky, které nejsou cizí ani letošním vítězům,“ míní primátor města Olomouce Mirek Žbánek.

Děti ze školní družiny ve Slavoníně totiž výtvarný návrh připravovaly v rámci projektu Den laskavosti a rozhodly se svou výhru, tedy vánoční filmové představení v kině Metropol, předat Domovu pro matky s dětmi.

Druhé místo v soutěži tentokrát patří dětem z druhého oddělení školní družiny ZŠ Rožňavská, třetí místo pak dětem ze ZŠ Komenium.

„To množství dětských návrhů nás opravdu těší a byla by škoda, kdyby měly zůstat jen u nás na oddělení kultury. Rozhodli jsme se proto ty nejzdařilejší vystavit v Galerii Moritz, kde si je budou moci lidé prohlédnout zhruba od začátku prosince,“ říká Lucie Rozbořilová z oddělení kultury, u které se všechny návrhy do soutěže každoročně schází.

Kromě laskavého daru vítězů má však letošní soutěž ještě jednu zajímavost. I tento rok se totiž v soutěži odrazila aktuální situace. A tak zatímco v minulých letech padalo mnoho návrhů na jméno spojených s covidem, tentokrát jeden z návrhů na pojmenování vánočního stromu zaslala jednadevadesátiletá paní s přáním, aby se letošní vánoční stromeček v Olomouci jmenoval Mír.

V Kroměříži se na zahájení Vánočních trhů teprve připravují

„Zhruba dvanáctimetrový smrk ztepilý, který bude po celý advent a vánoční svátky zdobit centrum města a dotvářet vánoční atmosféru, vyrostl na zahradě rodinného domu v ulici Polní ve Vážanech. V následujících dnech se bude na strom instalovat výzdoba včetně světel,“ upřesnil starosta Tomáš Opatrný.

Přečtěte si  Historický Čertův most v rezervaci Divoká Oslava se dočkal rekonstrukce. Otestuje ho tradiční pochod Náměšť – Čučice

Strom a celá vánoční výzdoba města se slavnostně rozsvítí ve čtvrtek 24. listopadu v 16.30 hodin. Rozsvícení doprovodí program, který připravili pracovníci Domu kultury v Kroměříž, a ve dnech 24. a 25. listopadu se bude na Velkém náměstí rovněž konat adventní jarmark.

Autor: red Zdroj a foto: Statutární město Olomouc, Město Kroměříž

Doporučujeme


1 Comment

  1. To je náhoda, v Kroměříži se instaluje “Těsnohlídkův vánoční strom republiky” přímo před budovu, ve které bude tuto sobotu (26.11.) zasedat zemský sněm politické strany Moravané 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*