V Ostravě nabízí léčbu bolesti pomocí radiofrekvenčních vln, výsledky si pacienti pochvalují

Vedle klasických obstřiků ostravská nemocnice zařadila terapii pomocí radiofrekvenčních vln.

Fakultní nemocnice Ostrava nabízí pacientům, kteří trpí chronickými a často těžce snesitelnými bolestmi, vedle konzervativní farmakoterapie také radiofrekvenční léčbu. Tento vysoce specializovaný, minimálně invazivní výkon, provádí zkušení lékaři v lokální anestezii. Radiofrekvenční ošetření má také ve srovnání s klasickými obstřiky výrazně delší efekt, informovala mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

Dobře provedený obstřik pod CT nebo rentgenem dokáže pacientům ulevit od bolesti na několik dnů, výjimečně i týdnů. Metoda s využitím radiofrekvenčního generátoru má ale účinek několikaměsíční. Potvrdil to i Josef Kubesa, který výkon podstoupil na konci loňského roku. „Musím říct, že pokud jde o páteř, tak doteď nemám problémy. Ta úleva je obrovská, řekl bych, že bolest je o 90 procent menší, žádné výstřely už nepociťuju,“ uvedl po kontrole v ambulanci Centra pro studium a léčbu bolesti v polovině května. „Po deseti dnech od toho výkonu se mi ulevilo natolik, že už neužívám žádné léky, a to jsem jich opravdu užívala dost. Mně není nic,“ doplnila svou zkušenost s touto metodou další pacientka centra Diana Bystroňová.

Analgetický efekt metody je dán účinkem elektrického pole na nervové dráhy, které navodí změny ve vedení bolesti. Nejčastějšími indikacemi jsou bolesti zad. K potvrzení správnosti diagnózy je provedena před radiofrekvenční léčbou diagnostická blokáda lokálním anestetikem,“ přibližuje primář Neurochirurgické kliniky Tomáš Hrbáč.

Zákrok se provádí za plného vědomí

Silné bolesti v oblasti páteře způsobují různé degenerativní změny. Mezi velmi časté patří změny na drobných meziobratlových kloubech, které zabezpečují spojení obratlů páteře. „My do těchto míst zavedeme pod rentgenovou kontrolou speciální jehlu, napojenou na radiofrekvenční generátor, a po pečlivém prověření její polohy provedeme zákrok,“ popsala výkon Alena Mátlová, vedoucí lékařka Centra pro studium a léčbu bolesti.

Výkon provádí zkušený lékař v oboru algeziologie, který se zabývá léčbou chronické bolesti. Pacient je po celou dobu v plném vědomí a s lékařem, který místo vpichu lokálně umrtví, komunikuje. 

Výrazně nižší bolest mají pacienti po tomto výkonu většinou mezi třemi až šesti měsíci. „Většina pacientů uvedla, že jsme jim pomocí této metody dokázali zmírnit bolest až o polovinu, což vnímají jako výraznou úlevu,“ dodala doktorka Mátlová. Tým ostravského Centra pro studium a léčbu bolesti se ve spolupráci s dalšími klinickými obory snaží o postupné rozšiřování této terapie.

Přečtěte si  Dny elektronové mikroskopie v brněnské Vaňkovce představí obří model želvušky

Zdroj a foto: FN Ostrava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*