V Ostravě úspěšně léčí vážnou dětskou nemoc spojenou s covid-19

Nejvážnější průběh nemoci zažila třináctiletá Bára Jakůbková. Až do onemocnění netrpěla žádnými zdravotními komplikacemi.

Zkratka PIMS – TS je označení pro vzácné, ale závažné imunitně podmíněné onemocnění dětí, které je navázáno na infekci covid-19. Poprvé jej lékaři popsali v dubnu roku 2020 ve Velké Británii. V ostravské fakultní nemocnici zatím úspěšně vyléčili 14 dětských pacientů, z nichž 3 potřebovali umělou plicní ventilaci.

Až doteď byla úplně zdravá

V tuto chvíli jsou všechny děti doma a budou dlouhodobě sledovány v ambulancích Kliniky dětského lékařství FN Ostrava. Zřejmě nejtěžší průběh nemoci z dosud hospitalizovaných dětí měla třináctiletá Bára Jakůbková. Na kliniku byla přijata loni v prosinci v kritickém stavu a lékaři ji museli uvést do umělého spánku.

Dcera měla vysoké horečky, selhávaly jí životně důležité orgány. Lékaři diagnostikovali PIMS-TS. Vůbec jsme netušili, že v minulosti prodělala covid-19. Až doteď byla úplně zdravá, závodně se věnuje aerobiku,“ přiblížili pnástup nemoci Bářini rodiče. Dívka nakonec strávila na stanici A Oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče, která je součástí Kliniky dětského lékařství FN Ostrava, 47 dní.

„Milé sestřičky včetně zdravotního bratra Lukáše o naši dcerku pečovali jako o vlastní a Bára si je oblíbila. Stejně tak pana doktora Dudu, který to s dětmi opravdu umí. Ochotně odpovídal na naše dotazy, vysvětloval situaci, měl s námi rodiči soucit,“ dodala dnes už výrazně klidnější Jana Jakůbková, která zároveň ví, že dceru teď čeká dlouhá doba rehabilitace a rekonvalescence.

Onemocnění se neprojeví hned

Onemocnění PIMS – TS se může projevit několik týdnů po koronavirové infekci, i bezpříznakové. Mezi časté příznaky PIMS – TS patří bolesti břicha, vysoké horečky, zvracení, průjem, vyrážka, záněty sliznic, bolesti hlavy, letargie, zmatenost, respirační potíže, bolesti v krku, otoky končetin či zvětšení lymfatických uzlin. Přibližně u poloviny nemocných se rozvíjí šokový stav.

Léčba tohoto onemocnění spočívá v podání antibiotik do vyloučení bakteriální infekce, v podání imunoglobulinů a kortikoidů, ve vážném stavu je indikovaná i biologická terapie. Toto onemocnění nebylo před pandemií SARS-CoV-2 známé. Jeho léčba se řídí dle klinického stavu a laboratorních výsledků. Důležitá je i prevence srážení krve, která je u těchto případů zvýšená,“ přiblížil průběh léčby Tomáš Zaora, primář zdejěího Oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče.

Přečtěte si  Správci CHKO Pálava vytěžili dřevo a prosvětlili oblast na Svatém kopečku a Turoldu. Zásah podle mnohých narušuje malebný ráz místa

Častým příznakem je podle něj také srdeční selhání a může dojít i ke zhoršení funkce plic, ledvin a jater. „Vzhledem k často rychlému rozvoji nemoci PIMS – TS a nutnosti orgánové podpory, je nutné tyto děti sledovat. Kolegové z ostatních zdravotnických zařízení by měli stav takovýchto dětských pacientů konzultovat s naším pracovištěm,“ dodal primář Zaoral.

Zdroj a foto: FN Ostrava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*