V Ostravské fakultní nemocnici zachránili život hned dvěma rodičkám se vzácnou nemocí

Hned dva výjimečné případy preeklampsie těhotných žen úspěšně zvládl v uplynulých týdnech tým lékařů Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava. Nemoc, která postihuje až 5 procent těhotných a často je spojena s poruchou funkce placenty, se většinou diagnostikuje včas a po ukončení těhotenství se rychle upravuje. Nicméně, ve vzácných případech může přejít do velmi těžkých stavů. U první z žen se komplikace projevila krátce po akutním císařském řezu. Speciálně vytvořený konziliární tým rozhodl, že se ji pokusí zachránit podáním léku, který byl v ČR u této diagnózy zatím aplikován jen jednou. Ve druhém případě se nemoc projevila v té nejtěžší formě a dítě muselo přijít na svět již ve 28. týdnu těhotenství.

Nečekaně závažné projevy po porodu. Široký lékařský tým konzultoval postup pomocí telekonferencí

V prvním případě jsme věděli, že budoucí maminka má lehkou formu preeklampsie a ani první okamžiky po akutním císařském řezu nenaznačily, že by měly nastat komplikace. Ženě ale po dvou hodinách začaly náhle selhávat ledviny, plíce a došlo k otoku mozku. Podle klinického průběhu, který byl velmi nezvyklý, jsme usoudili, že by se mohlo jednat o naprosto raritní a extrémně závažnou komplikaci s názvem atypický hemolyticko-uremický syndrom vyvolaný těhotenstvím,“ popsal přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FN Ostrava doc. MUDr.

Transportovali jsme ji proto na naši Kliniku anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny a spolu s kolegy ze speciálně vytvořeného mezioborového týmu jsme zvažovali, jakou formu léčby použít. Po vzájemné diskuzi jsme se shodli, že aplikujeme lék Eculizumab. A jak se ukázalo, naše rozhodnutí bylo správné a rodička přežila, byť v nemocnici strávila dalších 7 týdnů,“ doplňuje průběh dramatického rychlého rozhodování Šimetka. Konzultace mezi týmem v porodnici, vedeném MUDr. Richardem Špačkem, a lékaři z mezioborového týmu MUDr. Jaromírem Gumulcem, zástupcem přednosty Kliniky hematoonkologie FN Ostrava a docentem Šimetkou probíhala v noci z domu formou telekonference.

Těžký průběh ukončil těhotenství již ve 28. týdnu. Matku i dítě se podařilo zachránit

V druhém případě se preeklampsie nečekaně přihlásila u 20leté prvorodičky ve 28. týdnu těhotenství. „Byla jsem na návštěvě u sestry a tam se to stalo. Nic si nepamatuju. V podstatě až druhý den po porodu jsem na jednotce intenzivní péče zjistila, že syn Damián už je na světě a že mi lékaři tady ve fakultní nemocnici zachránili život,“ popisuje dramatické chvíle Karolína Horzinková z Novojičínska. Do FN Ostrava ji přivezla záchranná služba.

Přečtěte si  Vodohospodáři obnoví vodní nádrž Gramanec u Ostrožské nové Vsi. Zadrží vodu pro případ sucha

U této rodičky se preeklampsie změnila v eklampsii, to znamená formu, která je provázena záchvaty připomínajícími epilepsii. Ten záchvat skutečně ohrožuje na životě rodičku i dítě. Musím říct, že za dvacet let praxe jsem se s podobným projevem této nemoci potkal v ČR jen třikrát, naposledy před 10 lety. Desítky eklamptických záchvatů jsem ale viděl při práci v rozvojových zemích, kde na tuto komplikaci umírají desetitisíce žen ročně,“ dodávál docent Šimetka.

Problémem je, že u preeklampsie nemá těhotná většinou žádné výjimečné příznaky. Díky moderním metodám se dnes ale už v prvním trimestru dá stanovit riziko vzniku této komplikace a těhotná může dostat preventivní léčbu, která riziko rozvoje choroby výrazně snižuje.

Až doteď jsem o této nemoci nikdy neslyšela. Teď už vím, že se může i zopakovat.  Pokud se rozhodnu pro druhé dítě, tak se určitě svěřím lékařům ostravské fakultní nemocnice,“ řekla před propuštěním z nemocnice Karolína Horzinková. I ona si tak zřejmě 22. května připomene Světový den preeklampsie, která ji tak razantně zasáhla do života. 

Preeklampsie je velmi závažné onemocnění, které se projevuje pouze během těhotenství či po porodu a souvisí s činností placenty. Vyskytuje se u 10-14 % prvorodiček a v 5-7 % u vícerodiček. V souvislosti s ní dochází často k závažnému zpomalení růstu plodu v děloze, čímž se zvyšuje riziko nitroděložního odumření plodu. Nepoznaná preeklampsie může tak vyústit v těžké, někdy až fatální, poškození zdraví matky i dítěte a patří proto k nejobávanějším komplikacím těhotenství.

Autor: red Zdroj a foto: FN Ostrava

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*