V ostravské nemocnici ubylo covidových pacientů, znovuotevřeli oddělení

Městská nemocnice Ostrava (MNO) vrací do běžného režimu první z covidových oddělení. Počet pozitivních pacientů zde klesl. Podle vedení nemocnice se ale ještě nedá slavit ústup pandemie.

“Nemocnice po zvážení situace snížila počet míst pro hospitalizaci pozitivních pacientů na onemocnění covid-19. Do běžného režimu se vrací Interna B, která měla kapacitu 14 lůžek,” informovala tisková mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská. Jak dále informovala, snížil se také počet lůžek pro covidové pacienty v Léčebně dlouhodobě nemocných (LDN), která spadá pod MNO. V nemocnici zůstávají čtyři standardní covidové stanice s kapacitou 74 lůžek, v LDN je jich 20.

Celkem je v nemocnici pro covidové pacienty 85 lůžek z toho jedenáct pro intenzivní péči. Momentálně se personál nemocnice a LDN stará o 73 covidových pacientů, sedm z nich potřebuje intenzivní péči. V nemocnici leží 69 pacientů, v LDN jsou čtyři.

Plně očkovaných je 29 ze 73 hospitalizovaných pacientů. Ze sedmi pacientů, kteří leží na jednotkách intenzivní péče, jsou očkovaní dva.  

Ještě není co slavit

„Od tohoto pátku je Interna B po řadě týdnů znovu běžným oddělením. Zatímco počet pozitivních pacientů na standardních jednotkách postupně klesá, před týdnem jich bylo o čtvrtinu více, ARO 2 a Metabolická JIP jsou vytěžovány stále stejně,” upřesnila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Marcela Murasová.

V nemocnici personálu, který je dlouhodobě přetěžován, pomáhají vojáci i dobrovolní hasiči. Věnují se pomocným činnostem při ošetřování pacientů, zejména při polohování a transportech na vyšetření. “Jejich práce na covidových jednotkách je pro nás důležitá, velmi si jí vážíme, přítomnost vojáků a dobrovolných hasičů si pochvaluje nejen personál, ale také pacienti,“ doplnila Murasová.

Podle ní zdravotníky předchozí zkušenost naučila, že ještě není co slavit. „Na situaci reagujeme operativně, nicméně stále si ji netroufáme posuzovat jako lepší nebo zvládnutou, předchozí zkušenosti nás naučily, že nic není jisté a je nutné být stále ve střehu,” vysvětlila náměstkyně. “Našemu personálu je nutné vyjádřit velké díky a neskonalý obdiv a popřát pokud možno klidné svátky a trochu odpočinku,“ dodala.

Covidové stanice v ostravské městské nemocnici postupně vznikly místo dvou oddělení geriatrie, oddělení chirurgie, interny a ortopedie. Lůžkové oddělení rehabilitace slouží jako postcovidová jednotka maximálně dvanácti pacientům. V Léčebně dlouhodobě nemocných bylo k dispozici až 50 lůžek pro covidové pacienty, aktuálně byl jejich počet snížen na 20.

Přečtěte si  Hledají se Rychlé šípy! Legendární parta se letos skrývá v Brně, Prostějově či Krnově

Zdroj a foto: MNO

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*