V Podyjí se čistí les a odstraňují nebezpečné stromy. Lidé se mohou zapojit

NP Podyjí kácení stromů
Lesní porost během prosvětlovacího zásahu v Hnanické pařezině.

Při procházce lesem národního parku může rachot motorových pil znít jako nepatřičný zvuk. Je ale nedílnou součástí správců Národního parku Podyjí, kteří zde právě nyní odstraňují nebezpečné stromy z okolí turistických cest. Cíleně prosvětlují i některé části lesa a čistí zarůstající vřesoviště a travnaté plochy. Vzniká tak prostor pro ohrožené druhy rostlin a živočichů. Na konci března chystají akci, do které se může zapojit veřejnost. Informace je uvedena na stránkách správy národního parku.

V Podyjí se už nedávno kácelo, psali jsme o tom v tomto článku.

U turistických cest se odstraňují uschlé stromy

V posledních letech v Podyjí usychají borovice, a to nejen jednotlivé stromy, ale i rozsáhlé porosty. Na řadě míst lesníci nechávají uschlé borovice přirozeně rozpadnout. Obohatí tak různorodost lesního prostředí o mrtvé dřevo.

V blízkosti cest nebo na plochách, kde nejsou žádoucí hromady popadaných kmenů, jsou ale odstraňovány. Podél turistických stezek se suché borovice i další stromy kvůli zajištění bezpečnosti návštěvníků kácí prakticky v celém parku.

U Havraníků probíhá odstraňování suchých borovic na okraji vřesoviště.

Porosty procházejí důležitou úpravou

Nedaleko Havraníků, cestou k Šobesu, je například možné vidět větší souvislou plochu mrtvých stromů. Po odstranění stovek suchých borovic, které právě probíhá, se toto území přičlení k Havranickému vřesovišti. Práci lesníků zde dokončí pasoucí se ovce. Tato plocha by se tak časem má změnit v cenné vřesoviště.

V lesích u Popic a Hnanic se na konkrétních plochách postupně obnovuje pařezinové hospodaření. Na prosvětlených plochách se od začátku obnovy před pěti lety objevili vzácní brouci, kobylky nebo rostliny. Cílené prosvětlování lesních porostů je možné vidět i v lesních porostech podél Lipinské cesty nebo na Širokém poli. Obnova zarostlého bezlesí a prosvětlování lesních okrajů také probíhá na Mašovické střelnici a okolních lesích.

Prosvětlený lesní okraj v lese nedaleko Mašovické střelnice.

Správci chtějí zapojit veřejnost

Lidé se mohou do péče o přírodu Podyjí aktivně zapojit.V rámci letošních akcí nazvaných „Přírodě na pomoc“ organizuje Správa národního parku několik sobotních brigád pro veřejnost. Dobrovolníci budou pracovat v lese, čistit zarostlé vřesoviště, likvidovat černé skládky, vytvářet úkryty pro drobné živočichy nebo sbírat semínka rostlin.

Přečtěte si  Dlouholetá práce ochranářů a dobrovolníků se vyplácí: po letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat

První brigáda se uskuteční v sobotu 21. března v Hnanické pařezině. Přihlašovací formulář bude zveřejněn na webu i facebokové stránce Správy NP Podyjí na konci února.

Zdroj a foto: Správa NP Podyjí

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*