V Přerově byl zprovozněn nový úsek D1 do Lipníku. Stavba zbývajícího úseku dálnice je zatím v nedohlednu

Z výstavby Přerov
Záběr z průběhu výstavby dálnice u Přerova

Na okraji Přerova byl ve čtvrtek odpoledne otevřen 14 kilometrů dlouhý úsek dálnice D1, který město spojuje s Lipníkem nad Bečvou. Kvůli chybějícímu úseku vedoucímu dál do Říkovic je zatím napojena na hlavní tah z Olomouce do Přerova, kde budou dopravu řídit semafory. Termín dobudování posledního zbývajícího úseku dálnice D1 kolem Přerova lze dnes jen těžko odhadnout.

Na dnes zprovozněnou část D1 v příštích letech naváže chystaný desetikilometrový úsek Říkovice – Přerov, který je poslední částí této dálnice. Dálnice D1 by pak měla mít po kompletní dostavbě celkem 377 kilometrů z Prahy přes Brno a Ostravu až k polským hranicím.

Stavba dnes otevřené části D1 mezi Lipníkem a Přerovem začala v roce 2016. Dálnice D1 má spolu s vnitřním průtahem Přerova v budoucnu zlepšit neutěšenou dopravní situaci v tomto městě. Kvůli chybějícímu úseku vedoucímu dál do Říkovic je zatím napojena na hlavní tah z Olomouce do Přerova, kde budou dopravu řídit semafory.

Dokončení zbylého úseku je zatím v nedohlednu

Termín zahájení stavby posledního úseku však podle generálního ředitele Ředitelství dálnic a silnic Radka Mátla nelze s jistotou odhadnout. ŘSD chce stavbu zahájit nejpozději v roce 2021, kdy pro tento projekt končí výjimka z EIA. Některé ekologické organizace už ale avizovaly odvolání proti změně územního rozhodnutí na tento úsek D1.

Nejsme vůbec schopni predikovat, kdy jsme schopni tuto stavbu zahájit, protože jsme odkázáni na to, jak se budou chovat a jednat úřady. My děláme veškeré kroky pro to, aby ta stavba byla připravena co nejdříve,” uvedl Mátl při dnešním slavnostním otevření 14,3 kilometru dlouhého dálničního úseku.

Stavební odbor olomouckého magistrátu nedávno povolil změnu územního rozhodnutí pro stavbu D1 mezi Říkovicemi a Přerovem. Její příprava tak může pokračovat. Stavba se ale zdrží. Silničáři totiž zrušili zakázku na zhotovitele. Podle nových odhadů bude dálnice mezi Přerovem a Říkovicemi otevřena nejdříve v roce 2024.

Sdružení Děti Země hodlá změnu územního rozhodnutí napadnout

Předseda Dětí Země Miroslav Patrik dnes ČTK řekl, že ekologická organizace se příští týden odvolá proti změně územního rozhodnutí na D1 z Přerova do Říkovic. Výhrady má k plánované trase dálnice u Dluhonic.

Přečtěte si  Veletrh URBIS 2024 se zaměří na zavádění inovací v oblasti veřejné správy, energie a dopravy

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: ŘSD

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*