V Přerově připravují zákaz žebrání. Opilí bezdomovci už nebudou obtěžovat u marketů, na nádražích či v památkové zóně

Zákaz žebrání. Tato dvě slova by se měla stát realitou zejména v centru, u nádraží a v blízkosti přerovských marketů, kde jsou nakupující obtěžováni bezdomovci, kteří po nich požadují peníze. Radní schválili znění obecně závazné vyhlášky, zabývat se jí budou ještě v září zastupitelé. Pokud vyhláška projde, neměl by už nikdo v určených lokalitách slyšet: „Nemáte padesát korun? Dejte mi peníze z vozíku!“ Každý, kdo by byl obtěžován, by tak mohl volat městskou nebo státní policii, které by měly dodržování vyhlášky kontrolovat.

Metodika Ministerstva vnitra ČR konstatuje, že zákaz žebrání nelze udělat plošně, ale vždy jen v nejméně omezujícím rozsahu. „Konkrétně v Přerově by žebrání mělo být zakázáno na území městské památkové zóny a jejího ochranného pásma, u autobusového a vlakového nádraží a také v okruhu sto metrů od obchodních domů, středisek a marketů. Mysleli jsme i na ochranu dětí, takže zákaz by platil i sto metrů od škol a školských zařízení,“ uvedl přerovský primátor Petr Vrána.

Podle zkušeností městských strážníků jsou nejčastějšími oběťmi žebrání právě děti a starší lidé, kteří se bojí odmítnout – a ze strachu proto raději vysypou drobné z peněženky. „Je třeba říct, že u těchto závadových osob není žebrání zdroj obživy, neboť za získané peníze nejčastěji kupují alkohol. Materiální pomoc ve formě potravin či granulí pro psy většinou odmítají a chtějí jen peníze,“ podotkl ředitel Městské policie Přerov Omar Teriaki. Ten také připomněl, že například v okolí marketu Albert u nádraží bylo za první tři měsíce roku zaznamenáno 33 stížností na obtěžování zákazníků opilými bezdomovci – a vzhledem k tomu, že velké množství skutků není z různých důvodů nahlášeno, lze předpokládat, že je počet případů diametrálně vyšší.

Na vybírání darů v rámci veřejných sbírek nebo poslední zvonění studentů se vyhláška vztahovat nebude

„Kvůli obtěžujícím bezdomovcům jsme hovořili i s manažery všech přerovských nákupních center, kteří nám potvrdili, že žebrajících je v poslední době více – a odrazují jim zákazníky. Někteří vedoucí marketů dokonce zvažují, že nebudou prodávat levný alkohol, kvůli kterému se potížisté v obchodě srocují,“ podotkl Petr Vrána. Primátor se k řešení této záležitosti sešel i se zástupci Policie ČR a Českých drah, osobně si prošel i squaty u nádraží, v nichž lidé bez domova žijí – a apeloval na majitele, aby si své objekty zajistili a nedovolili, aby je lidé požívající alkohol a drogy využívali k vytváření doupat.  

Přečtěte si  Nová podoba rekreační zóny na Hradišti ve Znojmě byla představena veřejnosti

A co přesně obsahuje slovo žebrání, to už vysvětluje právnička města Jana Hrubá: „Žebráním se rozumí hlasové projevy, posunky a celkové chování osob, ze kterého se lze důvodně domnívat, že směřuje k získání osobního daru, a to pasivní nebo aktivní formou – tedy například polehávání, klečení, posedávání, postávání či popocházení na frekventovaném místě, vytváření gest s cílem vzbudit soucit z kolemjdoucích osob, nebo jejich oslovování za účelem získání peněžitého či jiného věcného daru.“ Připomněla i to, že zákaz žebrání se nemá vztahovat na studenty, kteří mají poslední zvonění, z vyhlášky je vyjmuto i vybírání milodarů členy řeholních řádů a vybírání peněz v rámci veřejné sbírky nebo v souvislosti s pouliční uměleckou produkcí.

Vyhláškou, která zakazuje žebrání, se budou v pondělí 4. září zabývat ještě zastupitelé. Pokud projde, bude na webu města zveřejněn její obsah i vymezení lokalit, jichž se bude zákaz dotýkat.

Autor: red Zdroj a foto: Město Přerov

Doporučujeme


8 Comments

 1. Ok. Ale toto není řešení. Toto je jako “náplast na rakovinu”. Měla by se hledat pravá příčina bezdomovectví. Ale zdá se, že politici mají strach z toho, co všechno by vyšlo najevo, kdyby se provedl průzkum za účelem odhalení příčin. Mimo jiné by vyšlo najevo, že 90% bezdomovců tvoří muži. Následně by bylo potřeba se ptát PROČ tak dlouho, dokud by se nepřišlo na kořen problému. Ale bohužel je to tak, jak jsem psal “nahoře”….politici mají strach…a to i ti komunální….

  • Příčinou je stále větší stratifikace – rozvrstvení – společnosti na bohaté a chudé. Na to ti, kteří vyrůstali v poměrně rovnostářském socialismu, nebyli a nejsou zvyklí.
   Jde výhradně o záležitost kapitalismu, který účelově staví jednotlivé vrstvy proti sobě a vytváří mezi nimi nesmiřitelné nepřátelství / antagonismus.

   • Kapitalizmus rozděluje na schopné a neschopné , socializmus rozděloval a vytvářel cíleně třídního nepřítele. Stačí jenom trochu zavzpomínat .

    • Nesouhlasím – a vzpomínek mám dost.
     Jednak neexistuje nikde ani čistý kapitalismus, ani čistý socialismus (vždy je nějaký podíl státního dirigismu), jednak v kapitalismu jsou u moci ani na tak schopní, ale spíše ti všeho schopní.

     • V socializmu byli u moci tak schopní , že vytvářeli v 50 letech koncentráky – zrušili Moravu a nakonec ekonomicky zkrachovali. Nebo se vážně domníváte , že rozpad socializmu nastal křikem na Národní ?

 2. @Nyvlt:
  V socializmu byli u moci tak schopní , že vytvářeli v 50 letech koncentráky – zrušili Moravu a nakonec ekonomicky zkrachovali. Nebo se vážně domníváte, že rozpad socializmu nastal křikem na Národní ?

  Píšu snad něco o tom, že “rozpad socializmu nastal křikem na Národní”?
  V kapitalismu zase vznikly vyloučené lokality a totální výprodej hospodářství do daňových rájů.

  • Výprodej jakého hospodářství, toho co krachovalo až se systém rozpadl ? Vyloučené lokality byly už za socíka – stačí si pamatovat nebo se zeptat cikánů / Romu jak se jim žilo.

   • Krachovalo, když tomu trochu pomohlo. Výprodej toho, co ještě zůstalo. Téměř veškeré zisky odcházejí do zahraničí. V roce 2021 patřily zdejší firmy téměř sto tisícům zahraničních podnikatelů. Největší zaměstnavatelé jsou zpravidla zahraniční firmy.

    Tenkrát se neříkalo “vyloučené lokality” a cikáni si to spravovali sami – obec jim poskytla pozemek, zatímco nyní bohatnou pronajimatelé bytů ze sociálních dávek. S cikány a cikánkami jsem chodil do základní školy.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*