V údolí Bílé Opavy se připravují na hlavní sezónu. Na návštěvníky čeká nová lávka a schody

Přípravy na hlavní návštěvnickou sezónu běží v údolí Bílé Opavy. Koncem minulého týdne a o víkendu tesaři dodavatelské firmy vyměnili dosluhující lávku a schody pro bezpečnější průchod jednou z nejdivočejších a nejkrásnějších stezek Jeseníků.

Údolí Bílé Opavy je považováno za jedno z nejmalebnějších údolí Jeseníků. Jedná se o strmé a hluboké údolí, kterým protéká nezkrotná horská bystřina, na níž se nalézají unikátní vodopády. Nejvyšší vodopád Bílé Opavy měří téměř 8 metrů. Prastaré stromy, ztrouchnivělé vyvrácené kmeny a pařezy smrkových velikánů porostlé mechem umocňují dojem divočiny. Tlející dřevo poskytuje důležité živiny pro další rostliny a nové semenáčky, proto se ponechává volně v přírodě a neodklízí se.

Horní část údolí nad vodopády tvoří především ruly, prostřední a dolní část břidlice a křemence. Nesourodé složení hornin v údolí Bílé Opavy způsobuje jejich nepravidelné vrásnění, různou schopnost zvětrávání a odolnost vůči vodní erozi. V důsledku těchto přírodních procesů vznikly skalní výchozy, ve vodním korytě Bílé Opavy peřeje, hluboké tůně, kaskády, vodopády a vzácněji v balvanech vymleté evorzní tvary.

Náročná cesta se neobejde bez lávek a dřevěných schůdků

Bezpečný průchod údolím zajišťuje několik dřevěných lávek a schodišť. Ty je potřeba neustále opravovat a udržovat. Ne jinak je tomu i v rámci příprav na letošní turistickou sezonu. Přesto správa CHKO nabádá návštěvníky, aby byli nadále opatrní, nepřeceňovali své síly a svůj výlet plánovali s rozvahou a ohledem na nejslabšího ve skupině. Správa CHKO Jeseníky doporučuje použít žlutou trasu k výstupu, na sestup je ideální trasa modrá.

Autor: red Zdroj a foto: Správa CHKO Jeseníky

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*