V USA vznikla Moravská univerzita, školu založili exulanti z Moravy

Comenius Hall nese název na počest Jana Amose Komenského

Moravian University – tak zní nový název vysoké školy, kterou v Americe v 18. století založili moravští bratří. Dřívější Moravian College se totiž podařilo získat univerzitní certifikaci.

Vysoká škola nesoucí v názvu Moravu byla založena v roce 1742 členy obnovené Jednoty bratrské, kteří se obecně nazývali moravští bratří vzhledem ke svému moravskému původu (moravským bratřím jsme se věnovali v tomto článku). Jedná se o šestou nejstarší vysokou školu ve Spojených státech amerických.

Moravian Univerzity má kořeny v ženském semináři a dvou chlapeckých školách, které se postupně spojily do jedné vysoké školy. Za vznikem semináře stála Benigna, hraběnka von Zinzendorf, dcera hraběte Nikolause Ludwiga Zinzendorfa, který byl mecenášem rodících se moravských komunit v Nazarethu a Betlehemu v Pensylvánii.

Škola ve své symbolice používá moravskou hvězdu a postavu Jana Amose Komenského. Vydává časopis The Commenian. Přes četné odkazy na Moravu nejsou prozatím známy bližší kontakty mezi univerzitou a zemí zakladatelů.

Od College k univerzitě

Moravian College se posléze etablovala jako prestižní soukromá vysoká škola nabízející akademické vzdělání v řadě oborů. Pevným jádrem zůstávají obory spjaté s tradicí svobodných umění a věroukou, vysoce ceněné jsou hudební programy vycházející z hudebních tradic Jednoty bratrské.

Škola, která každoročně přijme přes 1700 studentů, se postupně rozrostla natolik, že mohla požádat o udělení statusu univerzity. V letošním roce získala povolení od pensylvánské vlády, od 1. července změnila oficiální název na Moravian University.

Videoupoutávka na Moravian University

Autor: pjk, foto a video: Moravian University

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*