Valašské Meziříčí obnovilo MHD zdarma, sází na ekologické autobusy

Nové autobusy na CNG

Valašské Meziříčí uvede už v neděli 12. června do provozu autobusy na stlačený zemní plyn. Novinku doplňuje návrat MHD zdarma pro všechny cestující.

Moderní ekologické autobusy budou jezdit ve Valašském Meziříčí i přilehlých obcích Poličná a Krhová. „Jejich podoba vychází z městského design manuálu, který zpracovalo studio Najbrt. Lidé si je tak rozhodně nespletou. Zajímavostí je, že v červeném provedení přijely autobusy už z Francie, kde také na míru vyrobili jejich sedačky inspirované naším logem. Finální polep pak dostaly až v České republice,“ uvedla valašskomeziříčská místostarostka Yvona Wojaczková.

Autobusová flotila ve Valašském Meziříčí bude jezdit na stlačený zemní plyn a měla by splňovat všechny požadavky moderní hromadné dopravy. „Všechny nasazené autobusy IVECO BUS Urbanway jsou nové, klimatizované, nízkopodlažní, bezbariérové a jsou vybaveny různými technologiemi, například LCD panely, sčítacími rámy, teplotními čidly nebo kamerovým systémem se záznamem,“ přiblížil Stanislav Brožek, ředitel osobní autobusové dopravy TQM, se kterou radnice uzavřela desetiletou smlouvu na provozování MHD.

MHD opět zdarma, jízdní řád téměř stejný

Do Valašského Meziříčí se také vrací MHD zdarma. „Z dřívějších zkušeností víme, že po zavedení tohoto režimu došlo k nárůstu počtu cestujících o šedesát procent. Osobně věřím, že moderní klimatizované autobusy budou lidmi využívány ještě hojněji a brzy překonáme hranici milionu přepravených cestujících za rok,“ vyzdvihl starosta Robert Stržínek. Město počítá s ročními náklady na MHD ve výši 21 milionů korun s tím, že částkou přibližně čtyři miliony se budou podílet obce Poličná a Krhová.

Aktuální podoba jízdních řádů by měla zůstat prakticky stejná jako doposud. „Drobná změna čeká cestující na lince číslo 5, která bude vyjíždět o minutu později ze stanoviště MHD u náměstí. V případě linky číslo 8 pak nebude MHD zajíždět na autobusové nádraží, ale bude stavět vedle, na zastávce U autobusové stanice v ulici Zašovská,“ doplnil Stanislav Brožek z TQM.

Rozšířený vozový park Valašského Meziříčí tvoří devět standardních třídveřových autobusů s kapacitou 25 sedících cestujících. Ty doplní jeden speciální minibus o kapacitě 18 sedících pasažérů, který je určen pro nově vytvořenou okružní linku č. 10.

Přečtěte si  Začala stavba D55 z Moravského Písku do Bzence, naváže na úsek od Babic

Zdroj a foto: město Valašské Meziříčí

Doporučujeme

2 Comments

    • Taky je zajímavé, jak funguje rozpočtové určení daní a jak odlišně hospodaří různá zastupitelstva měst a obcí, když někde je MHD zdarma a jinde se trvale zdražuje i mládeži a seniorům 🙁

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*