Valašské muzeum v přírodě po koronaviru: nové programy každý den i otevření Libušína

Lákavé novinky čekají na návštěvníky Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm každý den po celou letní sezónu. I když do původních plánů zasáhl koronavirus, turistům připravili oživené prohlídky areálů bez navýšení vstupného. Zpozornět by měli i ti, kteří netrpělivě vyhlížejí otevření zrekonstruované Jídelny Libušín. 

Koronavirová krize zasáhla i srdce Valašska Rožnov pod Radhoštěm s jeho jedinečným muzeem v přírodě. Několik týdnů musely zůstat brány zavřené. „Ve všech našich muzeích se uzavřely návštěvnické okruhy, ale v plném rozsahu pokračovaly investice, obnovy památek, práce v depozitářích a na sbírkových předmětech,“ uvedl tiskový mluvčí Národního muzea v přírodě, pod které rožnovské muzeum spadá, Tomáš Gross.

Od 25. května už jsou areály otevřené jako ve standardní turistické sezóně. „Zatím je dovoleno tisíc osob na akci, ale v běžné dny takovou návštěvnost nemíváme. Omezení se ale týká a bude týkat programů, u kterých zkušenost říká, že by byla návštěvnost daleko vyšší,“ uvedl Gross. Zrušení těchto akcí zasáhne s největší pravděpodobností celé prázdniny. Z tradičních pořadů ale zůstává Sklářský den, který se uskuteční 6. července nebo Romská píseň 25. července. V srpnu se návštěvníci mohou těšit např. na Starodávný jarmark nebo pořad Myslivosti zdar!

V těchto dnech stále přetrvávají jistá omezení, která se týkají provozů výstav a edukačních programů uvnitř. Návštěvníci dodržují rozestupy a používají dezinfekci. „Děláme vše v souladu s nařízením vlády, která se týkají ochrany před šířením koronaviru,“ dodal Gross.

Pokud by došlo k uvolnění opatření, není vyloučeno, že se srpnový program ještě změní. „Řešili bychom to individuálně. Ale ruku v ruce s pořádáním akce musí jít připravenost řemeslníků nebo souborů. Některé folklórní soubory necvičily, měly dvouměsíční pauzu. Soubor Radhošť např. vyhlásil souborové prázdniny do konce srpna,“ uvedl Gross. Jisté už teď je, že Dny řemesel nebo Jánošíkův dukát se letos konat nebudou.

Muzeum nabídne komentované tématické prohlídky

Připraveny jsou ale lákavé novinky. „My jsme sice zrušili víkendové programy s předpokládanou účastí nad tisíc lidí, ale místo toho chystáme obrovskou škálu aktivit, které budou rozděleny do celého týdne tak, abychom rozvolnili nápor návštěvníků a nabídli jim něco, co u nás dosud neviděli. První, co budeme dělat, jsou komentované tématické prohlídky, kdy budeme ve všední dny i o víkendu nabízet například procházku Valašskou dědinou s Vandou Vrlovou za bylinkami. Kolegyně Jana Tichá připravuje komentovanou prohlídku o sakrálních prvcích v muzeu,“ uvedl Gross, který já sám autorem jednoho z nových programů. „Bude to Valašská dědina s lidovou písničkou. Vezmeme hudební nástroje a cestou si budeme zpívat. Ke každé chalupě najdu píseň, která se váže k řemeslu, které se tam provádělo, nebo osobě, co tam žila,“ uvedl.

V dalších komentovaných prohlídkách se lidé dozvědí o chovu původních plemen hospodářských zvířat, lidové architektuře nebo osobnostech Valašského Slavína. Zájemci o nich najdou informace na webu Národního muzea v přírodě, kde budou mít možnost se na prohlídky objednávat.

Přečtěte si  Na Velikonoce památky nabídnou svátečně nazdobené prohlídky i další mimořádný program

Muzeum jde cestou od megaakcí k menším aktivitám 

Kromě prohlídek ožijí areály ukázkami řemeslné výroby, zpracování vlny, výroby hraček, bělení prádla, sečení kosou, tkaní na tkalcovském stavu atd. K tomu budou připraveny pro děti i tzv. postřehové hry. „Jdeme cestou od velkých jednodenních megaakcí pro tisíce lidí, k menším aktivitám. Možná zůstanou trvalou součástí programu. Je to personálně strašně náročné, ale muzeum více ožije. Pojďte k nám a uvidíte,“ shrnul Gross. Na komentované prohlídky a další nový program nebude muzeum vybírat vstupné navíc. 

A největší tahák sezóny? „Pro mě oživená letní sezóna, kterou už jsem popsal. Dnes dělá folklórní festival každé město na náměstí. Nechci říct, že to pro mě není vzácné. Máme velkou výhodu unikátního prostředí. Každý divák, který přijede, si prostředí chválí, ale to, s čím přicházíme teď? Je to něco, co nikdo jiný nedělá. Pro mě je hlavní bomba sezóny, že lidé dostanou v celém týdnu možnost oživené prohlídky muzea s pestrou škálou témat. Je jen na nich, když u nás budou trávit dovolenou, jestli půjdou každý den na něco jiného nebo se budou zajímat o jedno konkrétní téma,“ uvedl Gross. Rožnovské Valašské muzeum v přírodě se řadí k předním turistickým lákadlům Moravy. V loňské sezoně do jeho areálů zavítalo více než 364 tisíc návštěvníků.

Jídelna Libušín na Pustevnách brzy otevře turistům 

Do správy Valašského muzea v přírodě patří také Jídelna Libušín na Pustevnách. Její otevření po ničivém požáru před šesti lety netrpělivě vyhlížejí nejen obyvatelé severní Moravy.  „Objekt je hotov. V pátek se uskutečnila kolaudační prohlídka. Jsme ve fázi, kdy hledáme nájemce na provoz objektu,“ uved Gross. Otevření Libušína je naplánováno na 30. července.

Scénář precizujeme, ale kolem 12. hodiny by za účasti ministrů a dalších významných hostů mělo dojít ke slavnostnímu otevření. Od 13. hodin asi do 17. hodin nabídneme veřejnosti komentované prohlídky. Lidé si také prohlédnou výstavu o požáru a následné vědecké rekonstrukci. Pokud už bude vybrán nájemce, začne hned Libušín provozovat jako restaurační zařízení. Pokud se náhodou proces výběru zdrží, máme záložní variantu. Než bude nájemce schopen provozu, vezmeme Libušín jako expoziční objekt. Po nově opraveném objektu budou veřejnost provázet dva naši průvodci,“ uvedl Gross. Jídelna Libušín patří do souboru nejznámějších lidových staveb v Beskydech, které se staly symbolem Pusteven.

Autor: Daniela Čunková Foto: Valašské muzeum v přírodě

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*