Vánoce v Ostravě ozdobí nový dřevěný betlém s havířskými prvky

Těšte se na jedinečnou vánoční ozdobu, která letos rozsvítí Dětskou scénu na Jiráskově náměstí v Ostravě. Jde o nový dřevěný betlém, který vytvářel umělecký řezbář Roman Mikuš v jeho dílně ve Vyšních Lhotách po dobu dvou měsíců. A co tento betlém činí tak výjimečným? Jeho design je propletený prvky, které odkazují na havířskou historii tohoto regionu.

Pět figur, Marii, Josefa, Ježíška, volka a oslíka, vyrobené z topolového dřeva najdou návštěvníci letošních Ostravských Vánoc po celou dobu adventu na Jiráskově náměstí.

„Každý rok chceme pro návštěvníky Ostravských Vánoc přinést něco nového. Ať již programově nebo esteticky chceme posouvat akci pořád dopředu. V minulém roce jsme si betlém zapůjčili, ale letos jsme chtěli, aby vznikl unikátní betlém, který bude k Ostravě patřit a nebude tak snadno přenositelný do jiného regionu,“ vysvětluje za realizátora Ostravských Vánoc jednatel Černé louky Jan Šumbera.  

Ostravský betlém tak bude tvořit celkem pět dřevěných figur. „Některé figury na sobě budou mít tradiční havířské artefakty a Ježíšek bude uložen na slámě ve vyřezaném důlním vozíku,“ upřesňuje Šumbera s tím, že by tak tento jedinečný betlém mohl do Ostravy přilákat návštěvníky z širšího regionu. Instalovat se pak toto umělecké dílo bude přímo na Jiráskovo náměstí bezprostředně před zahájením Ostravských Vánoc, tedy v pátek 24. listopadu.

Práce na betlému začaly již v letních měsících

Práce na výrobě uměleckého díla začaly, vzhledem k náročnosti a časové vytíženosti řezbáře, již během letních měsíců. Celkem tak výroba betléma zabrala Romanu Mikušovi celé dva měsíce. „V minulosti jsem již vyřezával betlémy pro jiná města, často také pracuji na ledových sochách u nás i v zahraničí, ale tato spolupráce mě bavila, protože mohlo vzniknout velmi tradiční dílo s netradičními prvky,“ říká Roman Mikuš, umělecký řezbář a autor dřevěného betléma.

Organizátorem Ostravských Vánoc 2023 je statutární město Ostrava, které jejich realizaci již třetím rokem svěřilo společnosti Černá louka s.r.o. Akce se uskuteční v termínu od 25. 11. 2023 do 1. 1. 2024 na čtyřech scénách. Veškeré informace o programu a partnerech akce najdete na webu Ostravské Vánoce

Přečtěte si  Kostely v centru Ostravy připravují na období adventu betlémem i službu naslouchání

Roman Mikuš je veřejnosti známý především jako autor sochy zubra v Zubří u Valašského Meziříčí, pravidelně se podílí na tvorbě ledových soch v tuzemsku i zahraničí. Účastní se soutěží, kde za svá díla sbírá ocenění – letos to bylo například první místo na světové řezbářské soutěži v Anglii, dvakrát první místo ve speed carvingu České republiky v Třinci nebo loňské první místo při tvorbě ledových soch v polské Poznani.

Autor: red Zdroj: Město Ostrava Foto: Ostravské Vánoce

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*