Ve Frýdku-Místku opět ubylo obyvatel. Vylidňuje se celé okolí

Počet obyvatel Frýdku-Místku se dlouhodobě propadá. Nejnovější meziroční pokles je ale menší než v předchozích letech. Vylidňuje se celá moravskoslezská oblast.

Statutární město Frýdek-Místek má podle statistiky vedené k 1. lednu 2021 celkem 55 057 obyvatel. V porovnání s předchozím rokem to je o 153 méně. K vylidňování města na pomezí Moravy a Slezska dochází téměř nepřetržitě už třicet let (s výjimkou roku 2011, kdy obyvatel naopak přibylo, pozn. red.). V roce 1990 mělo město přes 66 tisíc obyvatel.

Nejnovější pokles je ovšem oproti minulým letům poměrně nízký. V předchozích letech byl dosahoval úbytek obyvatel přibližně čtyř stovek ročně.

Okolní větší města na tom byla podobně nebo ještě hůře. Lidé vyhledávali zejména klidnější místa a prostředí pro bydlení. Nacházeli je v sousedních a okolních obcích, které nabízely stavební parcely pro rodinnou či řadovou a bytovou zástavbu, často ale zcela mimo region.

Například v sousedním Sviadnově v předchozím roce přibylo jen přes 30 obyvatel, což je oproti minulým letům až trojnásobný pokles. Baška, Frýdlant nad Ostravicí nebo Palkovice mají přírůstek jen o jednotky obyvatel, zatímco v minulosti to bylo několik desítek.

Za relativně pozitivní údaj lze pro Frýdek-Místek považovat poměrně vyrovnaný rozdíl mezi počtem zemřelých a nově narozených. Například v Karviné nebo Havířově naopak několik let výrazněji převažují počty zemřelých nad nově narozenými.

Na území Moravskoslezského kraje za posledních třicet let ubylo celkově přes 83 tisíc obyvatel.

Frýdek je stále větší

V samotném Frýdku-Místku podle aktuální statistiky k 1. lednu 2021 ubylo nejvíce obyvatel ve Frýdku (-338). Naopak v Místku obyvatel přibylo (+111). Více obyvatel má také Skalice (+47), Lískovec (+30) a Lysůvky (+3). Úbytek v jednotkách obyvatel byl zaznamenám v Zelinkovicích (-2) a Chlebovicích (-4).

Nejlidnatější částí města je stále Frýdek, kde žije 29 912 obyvatel. Následuje Místek s 20 542 obyvateli. Lískovec má 1 598 obyvatel, Skalice 1 552, Chlebovice 828, Lysůvky 329 a Zelinkovice 296 obyvatel.

Ve městě je stále více žen než mužů. Žen je 28 200 a mužů 26 857. Z celkového počtu 55 057 obyvatel je 7 334 dětí.

Zdroj: město Frýdek-Místek, foto: red

Přečtěte si  Na jedné z nejvytíženějších moravských tratí mezi Přerovem a Brnem začne 14 denní výluka

Související články

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*