Ve Starém Městě vyrostlo nové centrum Velké Moravy, zanedlouho otevře

Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě

Výstavba moderního střediska dějin Velké Moravy je u konce. Ve Starém Městě u Uherského Hradiště vyrostlo Cyrilometodějské centrum, které poslouží návštěvníkům i badatelům. Otevře v září.

Od položení základního kamene v lednu 2020 dospěla výstavba Cyrilometodějského centra do finální podoby. Na konci června byly ukončeny stavební práce a objekt se připravuje na plný provoz. V rámci projektu podpořeného penězi z EU došlo také k revitalizaci venkovních velkomoravských expozic Modrá, Sady a Špitálky.

Cyrilometodějské centru představí expozice ukazující historický vývoj Moravy od pravěku až po středověk s důrazem na období Velké Moravy a příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Objekt láká na unikátní haptickou expozici či multimediální výstavu Cyrilometodějské stezky. Disponuje také přednáškovým a prezentačním sálem pro veřejnost.

„Výstavba Cyrilometodějského centra nám rovněž významně zlepšila podmínky pro uložení a uchování sbírkových předmětů. V nově vybudovaném objektu, v přízemních prostorách, vznikly depozitní prostory pro archeologické sbírky,“ uvedl Tomáš Chrástek, vedoucí archeolog Slováckého muzea, pod které nové centrum patří.

Připomněl také symbolický přesah místa, kde stavba stojí. „Nová poloha archeologického pracoviště ve Starém Městě je velmi symbolická. Byl zde položen základ naší archeologické sbírky z výzkumů a sběrů prováděných v souvislosti s hledáním centra Velké Moravy ve Starém Městě a jeho bezprostředním okolí již od 80. let 19. století,“ doplnil Chrástek.

Centrum otevírá v září

Podle vedení Slováckého muzea zdárné dokončení projektu také přispělo k oživení okolních památkově chráněných lokalit a podpoří místní cestovní ruch. Cyrilometodějské centrum s přilehlým Památníkem Velké Moravy se po svém otevření letos v září stane rovněž součástí certifikované evropské kulturní stezky.

Autor: pjk, zdroj a foto: Cyrilometodějské centrum

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*