Ve Svitávce postižené nechtěli. Chráněné bydlení bude nakonec v Boskovicích a nedalekém Benešově

Ilustrační obrázek

Chráněné bydlení pro mentálně postižené klienty organizace Paprsek z Velkých Opatovic vznikne místo původně plánované Svitávky v Boskovicích a Benešově u Boskovic. Obě místa by měla začít fungovat počátkem roku 2020. Záměr dříve provázely kontroverze. Ve Svitávce měly být pro klienty Paprsku postaveny dva domy za 25 milionů korun, část obyvatel obce ale s umístěním chráněného bydlení ve svém sousedství nesouhlasila.

Přesun kvůli protestům místních

Původní záměr, vybudovat chráněné bydlení ve Svitávce, ztroskotal na nepochopení obyvatel. Prověřili jsme bezmála 20 možných lokalit, některé ale byly nereálné, například kvůli vzdálenosti,” uvedl náměstek jihomoravského hejtmana Marek Šlapal.

Zařízení pro dvanáct klientů

Chráněné bydlení nakonec vznikne ve dvou z prověřovaných lokalit. Zastupitelstvu už bylo doporučeno schválit pro tento účel nákup rodinného domu v Benešově za šest milionů, ve kterém by našli zázemí čtyři klienti.

Dalších osm klientů bude obývat starší dům v Boskovicích, který si Paprsek pronajme k dlouhodobému užívání. “V domě budou zařízeny dvě běžné domácnosti, kde každý klient bude mít vlastní pokoj a společně budou využívat obývací pokoj s kuchyní a sociální zařízení,” uvedla ředitelka Paprsku Marie Wetterová.

Zdržení o pět let

Chráněné bydlení ve Svitávce bylo plánováno už na rok 2015. Postavit se měly dva domy za 25 milionů. Část obyvatel obce ale proti plánu protestovala. Letos na jaře bylo rozhodnuto o ukončení realizace projektu a začalo se hledat nové místo. V nově vybrané lokalitě by mělo chráněné bydlení začít fungovat od začátku příštího roku.

Zdroj: ČTK, foto: Wikipedia

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*