Ve Vranově symbolicky otevřeli Felicitinu studánku. Rituál vycházel z dávných tradic

V neděli odpoledne lidé ve Vranově nad Dyjí symbolicky otevřeli Felicitinu studánku. Slavnost, jejíž tradice sahá až do doby, kdy v naší zemi žili keltové, doprovodili členové sboru Zpěvokol v čele s hlavní organizátorkou celé akce Kristínou Šimegovou, a děti z Mateřské, základní a praktické školy Znojmo. Rituál otevírání studánky vedla Martina Čepová, která návštěvníky seznámila i s historií dávné tradice a jejími přesahy. 

Kapli ukrývající studánku nechala v roce 1806 postavit hraběnka Felicie Mniszková. Na štítě stavby na fasádě je německý nápis: „Felicie hraběnka z Mniszku zřídila a věnovala tuto studánku unaveným poutníkům k osvěžení a svému milovanému údolí pro okrasu – 1806″.

“K tomuto místu jsem získala vztah v době, kdy jsem se sem chodila procházet v době těhotenství a zpívala si při tom. Kaple má úžasnou akustiku,” vysvětlovala hlavní pořadatelka akce Kristína Šimegová, která akci provázela zpěvem spolu se členy sboru Zpěvokol a dětmi z Mateřské, základní a praktické školy Znojmo.

Samotným rituálem otevírání studánky provázela Martina Čepová. Studánku nejprve obdarovala symbolicky čerstvě uvitým věncem z místních dřevin a také sladkostí. Okolí studánky pak děti zametly březovými proutky. “Podobné rituály se odehrávaly především na jaře, ve chvílích, kdy se voda strnulá v ledu a sněhu dala znovu do pohybu. Symbolicky tak začínal celý rok, voda odnášela vše přebytečné a zároveň byla symbolem zrození nového. Symbolika vody byla velmi bohatá,” popisovala Martina Čepová.

Účastníci následně mohli vodě svěřit myšlenky, o nichž si přáli, aby je voda odnesla, a také přání, která by se měla vyplnit. Po ukončení rituálu následovala další série písní a pak také společné hodování. 

Studánka prošla kompletní obnovou v roce 2001

Feliticitina studánka je památkově chráněný objekt patřící do souboru Vranovských salet v areálu bývalého Vranovského panství. 

“Za minulého režimu byla silně poničena a chátrala. Poškozeny byly především hodnotné vlysy s tančícími nymfami. O její záchranu se po roce 1989 zasloužil především tehdejší starosta Vranova nad Dyjí Tomáš Motka. Následně přešla do naší péče a v roce 2001, k desetiletému výročí národního parku, byla kompletně památkově obnovena včetně restaurátorských prací,” připomíná ředitel Správy NP Podyjí Tomáš Rothröckl. 

Přečtěte si  Světový den vody otevírá brány přehrad a přináší speciální prohlídky nádrží v povodí Odry a Moravy

Autor: red Zdroj a foto: Správa národního parku Podyjí

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*