Velké nemocnice pomáhají na celé Moravě. Krajským hranicím navzdory

Fakultní nemocnice Brno patří mezi zdravotnická zařízení s faktickou působností pro celou Moravu.

Lékaři z brněnské či ostravské fakultní nemocnice nepůsobí jen v prostoru omezeném hranicemi krajů. Zvláště v současné situaci běžně vyjíždějí do míst po celé Moravě a Slezsku. Bývalé okresní nemocnice, které jsou pod správou krajů, často nejsou dostatečně vybaveny pro péči o pacienty v ohrožení života.

Běžně vyjíždíme mimo kraj

Například zdravotníci z mobilního týmu ostravského EMCO centra v uplynulých dnech vyjížděli pro pacienty mimo Moravskoslezský kraj. Jednalo se o vážné případy nemoci Covid-19 u lidí, kterým selhávaly základní životní funkce. V dotčených regionech chybějí speciální přístroje nebo zde neexistuje mobilní tým. V péči specialistů Fakultní nemocnice Ostrava tak jsou nyní i pacienti z území Olomouckého a Pardubického kraje.

Naposledy vyjela speciálně vybavená sanitka na Šumpersko pro ženu, které začaly selhávat základní životní funkce. „Díky této sanitce můžeme s přístrojem ECMO, který umožňuje napojení pacienta na mimotělní krevní oběh, bezpečně vyjíždět i do vzdálenějších lokalit,“ uvedl lékař Filip Burša z ostravské fakultní nemocnice.

V nemocnici je aktuálně hospitalizováno 70 pacientů s akutní formou zápalu plic v souvislosti s Covid-19, přičemž 18 z nich potřebuje intenzivní péči. ECMO přístrojů je v nemocnici k dispozici celkem 8 a další dva přístroje jsou zapůjčeny. “Pokud pacientův stav neumožňuje jeho transport k nám na oddělení, vyjedou kolegové za ním. V poslední době se na nás stále častěji obracejí lékaři z regionů, kde je situace ve srovnání s naším moravskoslezským krajem kritičtější, “ přiblížil aktuální stav další z ostravských lékařů Pavel Ševčík.

Do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, která představuje jednu ze dvou brněnských fakultních nemocnic, dokonce přivážejí pacienty až ze severovýchodních Čech. “Včera k nám v rámci pomoci Královehradeckému kraji byl přivezen další pacient v těžkém stavu na umělé plicní ventilaci z Nemocnice Trutnov,” uvedla tisková mluvčí Nemocnice u sv. Anny Dana Lipovská. K dispozici je podle ní ještě několik volných lůžek pro intenzivní péči, kapacita se však výrazně ztenčila.

Rozdíl se projevuje i ve vakcínách

Nepoměr mezi postavením státních fakultních nemocnic a bývalých okresních nemocnic, které jsou dnech pod správou krajů, se projevuje i v počtu dodaných vakcín. Jak před časem informoval server Aktuálně.cz, někteří krajští hejtmani kritizovali zvýhodněné postavení krajů s fakultními nemocnicemi. Větší podíl vakcín putuje zejména do Brna, kde se nacházejí zdravotní zařízení s faktickou působností pro celou Moravu. Zdaleka nejvíce dávek pak putuje do Prahy.

Přečtěte si  Světový den bez tabáku: Brněnská nemocnice u svaté Anny nabízí bezplatné možnosti pomoci s odvykáním kouření

Zdroj: FN Ostrava, FNUSA, foto: FN Brno

Doporučujeme

2 Comments

  1. Tak někteří krajští hejtmani kritizovali zvýhodněné postavení krajů s fakultními nemocnicemi? Nejde o zvýhodněné postavení, jde o totální zmatek, který nejprve nastavila vláda masového vraha Klementa Gottwalda, ale už po 10 letech jiná komunistická vláda, Slováka Viliama Širokého, identifikovala nefunkčnost takového rozdělení státu a zrušila jej. Stejný systém však obnovila v době opoziční smlouvy dvojice dnes již diagnostikovaných psychopatů (viz nová publikace J. Hnízdil, M. Tříska, Všichni jsou psychopati, jenom já jsem letadlo) Václav Klaus senior a Miloš Zeman. Jimi obnovený Gottwaldovský systém však nefunguje dnes už přes dvacet roků a všechny tzv. demokratické politické reprezentace ohlupují obyvatelstvo, že vše je v pořádku a že se s tím nedá nic dělat. :-)))

  2. Copak by asi ti kritizující hejtmani chtěli? Další inflaci zbytečných institucí? Jako už máme prakticky v každém krajském městě tzv. univerzitu? Jako už máme na Univerzitě Karlově 5 (slovy 5) lékařských fakult? Tak teď ještě zřídíme v každém krajském městě fakultní nemocnici? No potěš koště!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*