VIDEO: Jak přesadit vzrostlý strom? Na nábřeží Svratky v Brně přijel Big John

Big John v akci

Na nábřeží Svratky v Brně začala příprava protipovodňových opatření. Jejich součástí je rozšíření přirozeného koryta řeky, které vyžaduje úpravu břehů a kácení části stromů a náletových dřevin. Nedávno vysazené stromy u areálu Spielberk Office Centre jsou přitom dostatečně zdravé, aby mohly být před stavbou přesunuty na nové místo. Město využilo technologii stroje Big John a vybrané stromy přesadilo.

Big John bezpečně přesadil vzrostlé stromy

“Přesazováním vzrostlých stromů se zabývají specializované firmy a dostupných strojů je ve střední Evropě jen pár,” vysvětluje ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček. Bezpečně lze přitom přesadit dřeviny do obvodu 97 cm u kořenů, takové, které stojí na přístupném místě, samostatně, aby se při jeho vyjímání nepoškodily okolní stromy, a v měkkém terénu. Vše navíc musí probíhat v době vegetačního klidu.

“Podmínky pro přesazení splňovaly přibližně deset let staré stromy na nábřeží Svratky u ulice Holandská. Na Černovickou terasu tak bylo přesazeno na přelomu minulého týdne sedm vzrostlých stromů,” informoval Sedláček. Investorem akce je statutární město Brno. Práce provedla společnost COVENANT za využití šetrné technologie stroje Big John.

Pro přesazení je použit hydraulický rám, který obklopí kmen, pod tlakem proniká půdou a strom vyzvedne i s kořenovým balem, který je nezbytný pro uchycení stromu na novém místě. Následně je bezpečně převezen na nové místo na podvozku automobilu. Po přesazení následuje zálivka a údržba stromu – kvůli úspěšnosti přežití například nutná redukce koruny, aby kořeny přibližně odpovídaly její velikosti.

Podívejte se, jak vypadala celá přesazovací akce

Zdroj, foto a video: KAM Brno

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*