VIDEO: Zoo Ostrava přivítala nového binturonga

V Pavilonu indických šelem je další nový obyvatel. Nebyl ale přivezen jako samec lva indického, narodil se zde. Jedná se o mládě binturonga, které přišlo na svět 18. února. A to poměrně záhy po svém sourozenci, takže v expozici jsou aktuálně k vidění čtyři jedinci této největší cibetkovité šelmy.

Samice binturonga v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava obvykle rodí svá mláďata v době, kdy už jsou jedinci z předchozího vrhu odděleni a případně převezeni do jiných zoologických zahrad. Tentokrát však porodila výrazně dříve, takže v expozici je přítomen i její starší potomek – sameček narozený loni v květnu. Poslední mládě porodila 18. února. Soužití v rodině ale funguje dobře, takže návštěvníci mohou vidět v expozici celkem čtyři binturongy – kromě mláďat i oba jejich rodiče. Vzhledem k teplému počasí často vycházejí i do venkovního výběhu.

Rodinu binturongů v Zoo Ostrava v zachycuje následující video

Binturong (Arctictis binturong) žije v tropických lesích od Nepálu až po Malajsii, na ostrovech Sumatra, Jáva, Borneo a Palawan. Dobře šplhá po stromech. Při pohybu ve větvích si pomáhá dlouhým chápavým ocasem (mláďata jsou schopna se za něj i zavěsit). Je aktivní převážně v noci, den tráví zpravidla spánkem v korunách stromů. I když patří mezi šelmy, je binturong spíše všežravý. Je veden v Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) jako zranitelný druh (Vulnerable). Za posledních 30 let klesla jeho populace o 30 %! Příčinou poklesu je ničení přírodního prostředí z důvodu těžby surovin a přeměny na zemědělskou půdu. V současnosti se jedná zejména o zakládání plantáží palmy olejné. Je také nelegálně loven pro penisovou kůstku, která je využívána v tradiční čínské medicíně.

Autor: red Zdroj a foto: Zoo Ostrava

Související články

Přečtěte si  Ostravská zoo láme rekordy: Návštěvnost překročila hranici 100 000 již v dubnu

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*