Víkendové setkání ministrantů a ministrantek v Rajhradu přilákalo více než 800 účastníků

(C)VIT_BLAHA

Denně slouží při mších nebo jiných obřadech ve svých farnostech. Ministranti a ministrantky jsou nepostradatelnou součástí života celé diecéze, společné akce pořádají pravidelně – pouť jim dává příležitost setkat se ve velkém počtu.

Být ministrantem nebo ministrantkou (z lat. ministrare – sloužit) – tedy člověkem, který při mších nebo jiných obřadech pomáhá knězi ve službě u oltáře, je pro některé samozřejmost, pro jiné neznámá exotika. Napříč brněnskou diecézí jsou těchto lidí, převážně mládežnického věku, tisíce. Tvoří společenství, pořádají pobytové víkendy, letní tábory, soutěže, pravidelně se setkávají na farní, děkanátní nebo i diecézní úrovni. “Ministrantská služba má v církvi velkou tradici, o kterou se snažíme pečovat s každou další generací. Proto kromě aktivit, které organicky vznikají pod taktovkou samotných ministrantů, pořádáme i velké akce, jakou je třeba i diecézní pouť,” vysvětluje diecézní vedoucí ministrantů František Kroutil.

Na pouť ministranti vyrazili v sobotu 27. dubna od katedrály sv. Petra a Pavla v Brně. Čtrnáctikilometrová trasa je odtamtud zavedla do Rajhradu, konkrétně do areálu tamního benediktinského opatství, kde je od 13:00 čekala společná mše s brněnským biskupem Pavlem Konzbulem a po ní prostor pro setkání při chutném pohoštění a další herní program. Batoh na cestu si kromě řady jiných přichystal i devatenáctiletý Patrik Husek z brněnské farnosti sv. Jakuba. “Jdeme společně s klukama z farnosti, ale těším se, že poznám třeba i nové kamarády. Být ministrant je super v tom, že si člověk vytvoří partu. Kromě toho taky už ví,
co se při mši kdy děje a její jednotlivé části ho tak začnou víc bavit, protože jim víc rozumí,”
vysvětluje ministrant Patrik.

Během prázdnin se chystají ministranti na pouť do Říma, v plánu je také audience u papeže

Péči o ministranty v diecézi zaštiťuje biskupský vikář pro pastoraci Pavel Šenkyřík společně
s diecézním vedoucím Františkem Kroutilem a týmem děkanátních ministrantských koordinátorů. “Pastorace ministrantů je zábava víc než cokoli jiného – tak jako při společné práci, tak i při společné službě vzniká řada vtipných momentů a nezapomenutelných zážitků. Chceme, aby jich naši ministranti a ministrantky měli co nejvíc a mohli na ně vzpomínat, až z ministrantské role jednou vyrostou nebo se jednoduše vydají jiným směrem,” říká Pavel Šenkyřík, biskupský vikář pro pastoraci.

Kromě diecézní poutě do Rajhradu chystá biskupství na přelom prázdnin, konkrétně od 28. července do 3. srpna, taky výpravu do Říma u příležitosti mezinárodního setkání ministrantů. V rámci něj plánuje mj. audienci u papeže Františka.

Autor: red Zdroj a foto: Biskupství brněnské

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*