Vinařský průmysl v krizi: Prodeje tichého vína se propadají

Nejnovější data potvrzují, že spotřeba tichého vína dlouhodobě klesá. V České republice tento pokles v loňském roce činil 8,4 procent. Obdobná je situace i v dalších zemích. Vinařské odvětví se s poklesem spotřeby potýká v důsledku ekonomické situace, změn spotřebitelského chování, klimatu i absence systémových politických rozhodnutí napříč Evropou. To vše má rovněž přímý dopad na pokles výsadby nových vinic a aktuálně dokonce propad výměry stávajících vinohradů.

Z dat výzkumné společnosti Consumer Panel GfK vyplývá, že se trh tichých vín vyvíjel v roce 2023 negativně a navázal tak na klesající trend z předešlých let. Objem spotřeby domácností v roce 2023 klesl o 8,4 % a na rozdíl od většiny ostatních kategorií poklesla u tichých vín i průměrná hodnota o 7,5 %. Důvodem je výrazná ztráta počtu kupujících a snížení nakoupeného objemu na domácnost o 2,7 %. Průměrná cena za 1 l se naopak zvýšila o 1 % a tichá vína tak patří mezi kategorie s nejnižším nárůstem průměrné ceny.

Zdroj: Consumer Panel Czech Republic GfK

„Aktuální data o klesajících prodejích a spotřebě jen potvrzují naplnění negativních prognóz z posledních měsíců. Očekáváme přitom, že v letošním roce bude pokles ještě razantnější,“ říká Martin Chlad, prezident Svazu vinařů České republiky a dodává: „Změny spotřebitelského chování a nižší zájem zejména u mladší generace pociťují všechny státy EU. Do nižších prodejů u nás se pak letos jistě promítne také zrušení daňové uznatelnosti tichého vína jako firemního dárku, které vstoupilo v platnost v lednu. Navíc již pouhé úvahy o zavedení spotřební daně v tuto nevhodnou dobu nadále poškozují obor.“ 

Klesající spotřebu vína je možné pozorovat napříč trhy. Zpráva Evropské komise odhadovala v loňském roce pokles spotřeby vína v Itálii na 7 %, ve Španělsku na 10 %, ve Francii na 15 %, v Německu na 22 % a v Portugalsku dokonce na 34 %. Světová spotřeba vína byla podle údajů společnosti IWSR (International Wine & Spirits Report) v prvním pololetí roku 2023 o šestinu nižší než ve stejném období roku 2019.

Se spotřebou klesá i produkce

Současným stavem je ovlivněna i samotná produkce. Podle organizace OIV (International Organisation of Vine and Wine) měla v roce 2023 světová produkce vína klesnout na nejnižší úroveň za posledních 60 let. V Evropské unii to za loňský rok bylo 150 mil. hl vína, což znamená meziroční pokles o 11,2 mil. hl, tedy o 7 % méně než v roce 2022 a 8 % pod pětiletým průměrem. Přední vinařské země jako Itálie a Španělsko se potýkaly s významným poklesem o 12 %, resp. 14 % oproti předchozímu roku. Předpoklad produkce v České republice za rok 2023 byl 0,5 mil. hl, tedy o 13 % nižší oproti roku 2022 a 14 % pod pětiletým průměrem.

Přečtěte si  Starobrno představilo nový design. Zdůrazňuje regionální pouto
Zdroj: OIV (International Organisation of Vine and Wine)

Rostoucí nejistotu mezi tuzemskými vinařskými organizacemi potvrzuje i nedávný průzkum Vinařské unie. Z něj vyplynulo, že současná situace odrazuje většinu vinařů od rozšiřován vinic a obnovy těch stávajících, což již nyní vede k nežádoucímu poklesu výměry vinic v ČR.

Autor: red Zdroj: Svaz vinařů České republiky Foto: Shutterstock

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*