Vodohospodáři: Vydatné deště stabilizovaly severní Moravu a Slezsko

Odra Starý Bohumín
Situace v povodí Odry zůstává podle vodohospodářů stabilní

Vydatné květnové srážky znamenaly uklidnění a zlepšení hydrologické situace v povodí Odry, které zasahuje severovýchodní část Moravy a Slezsko. Situace je zvláště dobrá v Beskydech. Všechny významné nádrže jsou prakticky naplněny, informoval státní podnik Povodí Odry v tiskové zprávě.

Květen byl pro sever příznivý

„Severozápadní část povodí Odry, kterou reprezentují Rychlebské hory a hlavně Hrubý s Nízkým Jeseníkem měla na konci května průměrné průtoky a hydrologická situace ve vodních tocích byla dobrá. Jihovýchodní část povodí, pod kterou si můžeme představit Moravskoslezské a Slezské Beskydy pak měla na konci května průtoky v tocích nadprůměrné a hydrologická situace se zde velmi zlepšila,” komentoval vývoj technický ředitel Povodí Odry Břetislav Tureček.

“Průměrná je hydrologická situace na hlavním toku – Odře, pramenící v Oderských vrších, která je přirozeným předělem mezi oběma částmi povodí Odry,“ doplnil Tureček.

Situace zůstává stabilní

První červnový týden přinesl další významné srážky, které lokálně dosahovaly charakteru přívalu. Místy docházelo ke škodám zasahujícím jednotlivé nemovitosti.

Významnější pro zlepšení hydrologické situace jsou však podle vodohospodářů regionální deště s nižší intenzitou, jaké se vyskytly v květnu v Beskydech, než proběhlé víkendové deště v Jeseníkách a Rychlebských horách, kdy se pouze část vody z nich stačí zasáknout pod zemský povrch.

„Mohu optimisticky sdělit občanům našeho regionu i podnikatelským subjektům, že máme dostatek vody, její dodávka není ohrožena a situace v segmentu vodního hospodářství je trvale stabilní,” dodal Tureček.

Zdroj a foto: Povodí Odry

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*