Vodu v krajině zadržují obnovené nádrže na západě Moravy

Obnovená nádrž Okrouhlice na Velkomeziříčsku

Další vodní nádrž prošla obnovou a pomůže tak zadržovat vodu v krajině. Lesníci z Lesů ČR obnovili nádrž Okrouhlice na Velkomeziříčsku. Upravili také koryto toku Rožínky, aby posílili protipovodňovou ochranu.

Retenční nádrž Okrouhlice obnovili vodohospodáři na místě kdysi zaniklé nádrže v lese u obce Pikárec. Na půlhektarové ploše se dá nyní zadržet až 9150 metrů krychlových vody.

„Výšku hladiny ovládá požerák napojený na výpustné potrubí, které je uložené v zemní hrázi. Pro bezpečné převedení až stoleté vody slouží korunový bezpečnostní přeliv,“ uvedl Pavel Převor, náměstek ředitele pro vodní hospodářství a investice z Oblastního ředitelství Lesů ČR. Až dvacet procent plochy nádrže přitom podle něj tvoří pásmo s mělkou vodou, které je útočištěm obojživelníků.

Obnovená nádrž Okrouhlice

Obnovou prošla také vodní nádrž Skřivánek na českomoravském pomezí, která byla ještě nedáno holou plochou vytěženou kvůli kůrovci. Zemní hráz zadržuje 2700 metrů krychlových vody. „Ta natéká z Maršovského potoka a zpět se do toku vrací výpustným potrubím,“ upřesnil Převor. Kromě toho se na místě vybudovaly i tůně, které jsou od jara domovem obojživelníků.

Na toku Rožínka v Rožné na Bystřicku letos státní lesníci provedly od soutoku Rožínky s Nedvědičkou řadu protipovodňových opatření, aby zvýšili kapacitu i stabilitu koryta toku. „Břehy jsme zpevnili lomovým kamenem,“ vysvětlil Převor. Ve spolupráci s obcí se také zvětšila kapacita mostů a lávek na současných 10,8 metrů krychlových vody za sekundu.

Zdroj a foto: Lesy ČR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*