Vodu z tajícího sněhu využívají vodohospodáři Povodí Odry k obměně zásob v nádržích

Vodní nádrž Morávka, ilustrační snímek

Situace na vodních tocích je stále velice dobrá. Během minulého týdne vypadly srážky do 30mm, ještě v podobě sněhu, během uplynulého víkendu vlivem oteplení začalo tání sněhové pokrývky. Všechny významné vodní nádrže státního podniku Povodí Odry mají vysoký stupeň naplnění od 80 po 100% zásobního prostoru.

Oproti minulému týdnu se zásoby vody ve sněhu snížily. V nižších i středních polohách sníh v důsledku oteplení pozvolna odtál. V současnosti leží v Jeseníkách 30-100cm sněhu, v Beskydech pak 35-125cm sněhu.

Tuto tající vodu částečně zachytávají přehrady a budou ji využívat v letním období pro zásobení vodou obyvatelstva a průmyslu. Množství vody z tajícího sněhu z horských oblastí využívají vodohospodáři také pro obměnu vody v nádržích. Například nyní se převádí část vody z tajícího sněhu nad vodním dílem Morávka řekou Morávkou přes žermanický přivaděč, jehož část byla v roce 2019 opravena, do přehrady Žermanice na řece Lučině. Tato obměna vody v nádrži příznivě ovlivní jakost vody v letním období.

Problematika rychlého odtávání sněhu, které by mohlo způsobit zimní povodně, není aktuální a nebezpečná pro naše povodí Odry, protože vodní toky z Jeseníků a Beskyd odvádějí vodu ze zejména severních svahů těchto pohoří a historicky sněhové zásoby zde převážně odtávají postupně. Během dne probíhá tání a v nočních hodinách, kdy je chladno se tání zastaví nebo zpomalí.

Na rozdíl od loňského roku, kdy sněhové zásoby na horách nebyly žádné, letos tající sníh nejenom doplní všechna vodní díla, ale i výrazným způsobem pozitivně ovlivní jakost vody v nich.

Autor: red Zdroj: Povodí Odry s.p. Foto: obec Morávka, Povodí Odry s.p.

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*