Vojáci zamířili na hranici se Slovenskem, posílí kontroly kvůli migrantům

Vojáci pomáhají s kontrolami ve smíšených hlídkách s policisty.

Kontroly na státní hranici mezi ČR a Slovenskem posílily vojáci. Armáda vyčlenila přes tři sta příslušníků pozemních sil i aktivních záloh. Kvůli silné migrační vlně vláda kontroly prodloužila do 28. října. Dosud odhalily téměř dva tisíce nelegálních migrantů a padesát převaděčů. Po jednom aktuálně pátrají na Vsetínsku.

Armáda ČR posílí hlídky policistů a celníků celkem 320 vojáky. Na ostraze hranic se budou podílet ve smíšených hlídkách. Do akce velení armády povolalo profesionály i příslušníky aktivní zálohy, kteří zažili podobné nasazení poprvé.

„V případě potřeby plní armáda úkoly Policie ČR. Naši připravenost k ochraně vnitřních hranic se Slovenskem jsme prověřili během dvoudenního cvičení Morava, které se uskutečnilo koncem srpna,“ uvedl náčelník štábu Velitelství pro operace Václav Vlček.

Vojáci budou působit na bývalých hraničních přechodech i na zelené hranici. K vidění byli například v neděli ráno na lávce přes řeku Moravu mezi Mikulčicemi a Kopčany.

Převaděč se ukryl v lese na Valašsku

Hlídky dosud vypátraly přes devatenáct set nelegálních migrantů a padesát převaděčů. Jeden z nich utekl před varovnými výstřely do lesa u osady Bechov, která je součástí Francovy Lhoty nedaleko státních hranic. „Nyní po osobě společně s kolegy ze Slovenska pátráme,“ uvedla mluvčí policistů Barbora Balášová.

Vláda kontroly na slovenské hranici zavedla na konci září, po deseti dnech měly skončit. Vzhledem k přetrvávající silné migrační vlně rozhodla o prodloužení až do 28. října. Zadržení migranti podle informací policejního prezidenta Martina Vondráška pocházejí zejména ze Sýrie a Ukrajiny.

Kontroly na hranicích se Slovenskem zavedlo také Rakousko. Slovensko posílilo kontroly na hranicích s Maďarskem. K častějším namátkovým kontrolám na pomezí s ČR a Rakouskem přistoupilo v pátek Bavorsko.

Autor: pjk, zdroj a foto: Policie ČR, Armáda ČR

Související články

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Doporučujeme


3 Comments

  1. Rád bych věděl, kde se tato “náhlá” migrační vlna na našich hranicích vzala a kdo ji řídí? Zatím jsem se o původu této vlny nikde nedočetl.

    • Jde o běžné “stěhování národů” za “lepším”, probíhající neustále. “Vlny” dělají novináři. Bezdokladový průchod jednotek tisíc stśtních příslušníků jiného státu stàtem s více jak 10 miliony občanů není žádná “vlna”, ale běžný stav.

  2. Jen tak mimo diskusi. Proč není dostatečně hlídán Schengenský prostor? Proč není již dávno zřízena celoevropská hraniční policie? Euroskeptici řvou méně Evropy, ale když přijde na konkrétnost “živelné migrace”, tak volají po přísných hraničních kontrolách uvnitř EU. Jsem pro posílení vnější hranice.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*