Volby do krajů a senátu 2020: Kroužky, nebo křížky? Jak volit, aby váš hlas nepropadl?

V pátek odpoledne se opět po čase otevřou volební místnosti. Volí se do krajů a senátu. Letošní volby přinášejí řadu specifik. Podívejte se na přehled Zpráv z Moravy, jak volit, aby váš hlas nepropadl.

Po čtyřech letech mají lidé možnost určit, kdo bude sedět na zastupitelstvích krajů, a po šesti letech, kdo obsadí třetinu křesel v senátu.

Volební místnosti budou otevřené v pátek 2. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 3. října od 8 do 14 hodin. Ve volebních obvodech, kde se konají senátní volby, budou na druhé kolo voleb volební místnosti otevřeny ve stejných časech o týden později, tedy 9. a 10. října.

Letos včetně opatření proti koronaviru

U letošních voleb je navíc nutné dbát vládních nařízení v souvislosti s koronavirem. Do volbní místnosti se musí vstupovat se zakrytými ústy a nosem a dodržovat odstup. Roušku si ale volič na moment stáhne ve chvíli, kdy ho bude volební komise identifikovat podle občanského průkazu. Pro tu chvíli bude muset navíc od komisaře poodstoupit do označené zóny.

Před volbami byly rozesílány hlasovací lístky. Pokud je volič neobdržel nebo ztratil, může požádat o nové přímo u volební komise.

Každý politický subjekt má vlastní hlasovací lístek. Vhozením lístku do volební urny hlasuje volič pro stranu či hnutí jako celek, popřípadě pro kandidáta na senátora. Lístek nesmí být poškozený a do urny se v rámci jedněch voleb vkládá pouze jeden, jinak pozbývá hlas platnost.

Jedině kroužky, žádné křížky!

Významnou součástí krajských voleb je takzvané kroužkování. Volič má možnost udělit preferenční hlas až čtyřem kandidátům na kandidátní listině, kterou vloží do volební urny. Kandidáti na nižších pozicích dokonce mohou “přeskočit” lídra kandidátky. Na to je třeba pět procent preferenčních hlasů voličů, kteří danou stranu volili.

Pokud tuto potřebnou hranici přesáhne víc kandidátů, řadí se za sebe podle počtu preferenčních hlasů. Dává také smysl kroužkovat lídra, kterého tak volič může ochránit před tím, že ho někdo zespod kandidátky “přeskočí”.

Jestliže chce volič udělit některému z kandidátů preferenční hlas, musí na hlasovacím lístku zakroužkovat číslo u jeho jména. Pokud jej označí jakýmkoliv jiným způsobem, včetně například “křížkování”, hlas propadá.

Přečtěte si  Při nehodě na Šumpersku skončilo auto v rybníku

Jak už bylo zmíněno, volič může udělit až čtyři preferenční hlasy. Může samozřejmě udělit klidně i pouze jeden. V případě, že zakroužkuje víc než čtyři kandidáty, k jeho preferenčním hlasům se nepřihlédne a hlas se přičte celé straně či hnutí.

Autor: pjk, foto: redakce


Placená inzerce:

Více na Šťovíček do Senátu Zadavatel: Moravské zemské hnutí Zpracovatel: Ariston PR

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*