Volební kocovina aneb Slavnosti sněženek

Volby do Poslanecké sněmovny skončily – pro mnohé překvapením, ale přece jen kvůli přísloví “hodně psů, zajícova smrt” zase ne tak velkým. Mnohaletá leč skončila a vítězům přinesla své plody. Unavená kořist zůstala osamocena a nepoměrnou přesilou těsně lapena. V obklíčení nemohla odolat většině oponentů srocených na více frontách v několika houfech. Pro příznivce ulovené kořisti začal volební bolehlav.

Nechtěli! Nemohli! Jen stěží a pomalu přijali prohru a změnu nevěříc vítězům jejich předvolební sliby, které nejspíše nelze splnit. Jedna věc je řečnit odhodlaně v debatách před kamerami, kde byl i finální hon spojenými lovci vyhlášen, a veřejně i potají kopat pod lavicí do kotníků oponenta, druhá věc je nést plnou odpovědnost a přicházet se systémově správnými řešeními. Lze předpokládat, že i vítězům brzy zlatá číše sladkého šampaňského zhořkne. Je možné, že i v ní převáží hořká směska, již budou vítězové servírovat po troškách vzájemně sami sobě, ovšem také celé naší společnosti. Všichni pak pozřou víno stejné pachuti, které nyní v ústech hořkne poraženým.

Část, i výsledky nových voleb stále rozdělené společnosti, želí prohry a zklamaná vyhlíží s obavami změny. Euforií vítězství naladěná většina nevidí dál, než na získané výšiny. Prudký vítr změny smete mnohá řešení provedená bývalou vládní ekipou, protože přece vítěz má právo – ba i dle mnohých přímo povinnost – napravovat chyby konkurenta. Kontinuita systémových řešení se odkládá. Země bude přijímat nová řešení, o nichž zatím víme z úst vítězů jen pramálo. Vítězná rétorika, vedená v duchu negací minulého, nenesla náznak způsobu řešení ničeho.

Výběr z hroznů

Slavnosti sněženek

Je škoda, že před volbami neměli uchazeči o posty nejvyšší možnost představit své programy a programová řešení šířeji s oponenturou odborníků, zda jsou reálná a jaké výsledky přinesou v určených časových horizontech. Bez těchto konkrétností se opět stáváme, libo-li jsme příznivci vítězů nebo poražených, rukojmími hokus pokusů nové vládní a poslanecké elity seskládané do programově příliš různorodých skupin.

Povolební stav na straně vítězných uskupení mně připomněl tragikomické situace z filmu Slavnosti sněženek. I v něm dobře myšlený cíl společné hostiny vzal brzy za své snahou každé zúčastněné skupiny získat pro sebe větší a lepší prebendy. Tomu spiklenecky podřídili taktiku útoků na spojence, stále maskovanou deklarovaným spojenectvím a úsměvy.

Přečtěte si  První český fotograf a Morava

Dřívější zkušenosti ze spolupráce podobných názorově odlišných a účelových slepenců mnohé občany děsí a teprve praxe ukáže, zda právem. Nejspíše je však každodenní strasti donutí vysokou hrou politiků se vůbec nezabývat a soustředit se na své těžkosti a s nimi vybojovat svá malá každodenní vítězství. Psi totiž štěkají, ale karavana jde dál! Bude tak tomu nejspíše i v tomto případě blížící se pořádné povolební kocoviny.

Text a foto František Synek

František Synek je etnograf, historik a fejetonista. Čtrnáct let působil jako vedoucí Slovanského hradiště v Mikulčicích. Unikátní velkomoravský památník se za tu dobu výrazně rozrostl, dvakrát proběhl pokus o zápis do seznamu UNESCO.

Doporučujeme


6 Comments

 1. Ta pětice psů dostala důvěru asi 28% voličů. Nevím je-li to silná pozice ve společnosti. Nicméně díky koaličnímu volebnímu podvodu to dopadlo jak to dopadlo. Je to na 4roky jejich, Ať se předvedou. Ale zajíc si za to může sám. Kdyby taky vytvořil koalici, smál by se dnes on.

  2
  2
 2. Petr Veselka má hlavu na správném místě.Ale čekat,až se tento odporný spolek předvede,by bylo naší velkou chybou,zejména čekat 4 roky,za které je možno pohřbít celý stát.

  • Hm, tak co budete dělat, když nebudete čekat, co tenhle, pro levičácko-vlasteneckou úderku odporný spolek, předvede…

 3. Ono se nedá dělat nic. 108 mandátů je dostatečný počet. Zničit se mohou jen sami. Osobně nejsem fanda psů ani zajíce natož potencionálních zajícových koaličních partnerů. Jen mi silně vadí, že 28% voličů má ve sněmovně 54% poslanců. To je ta hnusárna. Pro Moravu by bylo i lepší kdyby psi tento stát definitivně pohřbili. Moravě by se alespoň uvolnily ruce. Ale obyvatelsto Moravy by muselo chtít stavět Moravu na nohy. A tady jsem zatím skeptický.

  • A zapomněl jsem. Psi často tvrdí. Dostali jsme od voličů mandát. Ale jak tvrdí čísla. Dostali mandát od volebního systému. Ne od voličů. Taková je pravda.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*