Východní Morava má nejnižší spotřebu vody v ČR, nejvyšší Praha

Ilustrační foto

Průměrná denní spotřeba pitné vody je na východě Moravy nejnižší ve srovnání s dalšími částmi republiky. Loni dosáhla přibližně 81 litrů vody na osobu. Největší spotřebu vykázali obyvatelé Prahy, celkově 120 litrů na osobu. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ).

Za jeden metr krychlový pitné vody zaplatili loni obyvatelé na území Zlínského kraje v průměru 40,10 koruny bez DPH. Průměrná cena jednoho metru fakturované vody se meziročně zvýšila o 1,80 koruny. “Ve srovnání s ostatními kraji byla pátá nejnižší, nejméně za pitnou vodu loni v průměru platili lidé v Olomouckém kraji, a to 37,10 koruny. Průměrná cena stočného za tisíc litrů vody vypuštěné do kanalizace loni ve Zlínském kraji činila 34,90 koruny bez DPH,” informoval ČSÚ v přehledové zprávě.

V minulém roce bylo na východní Moravě zásobováno pitnou vodou z vodovodů pro veřejnou potřebu 559 438 obyvatel, což je 97,6 procenta ze všech lidí žijících v regionu. Délka vodovodní sítě činila 4095 kilometrů, v provozu bylo 136 386 vodovodních přípojek. “Loni se ve Zlínském kraji vyrobilo přes 28 milionů metrů krychlových vody, meziročně o 1,2 procenta více. Z podzemních zdrojů pocházelo přibližně 56 procent pitné vody,” uvedli státní statistici.

Drtivá většina domů je napojená na kanalizaci a čistírny

Na kanalizaci byly loni na východě Moravy napojeny domy, ve kterých žilo 557 878 lidí, tedy 97,4 procenta z celkového počtu obyvatel regionu. “Počet obyvatel v domech napojených na kanalizaci ústící do čistírny odpadních vod činil 517 069. Délka kanalizační sítě se loni meziročně zvýšila o 28 kilometrů na 3274 kilometrů, počet kanalizačních přípojek vzrostl o 1663 na 122 716,” upřesnil statistický úřad.

Ve Zlínském kraji bylo loni v provozu 119 čistíren odpadních vod s celkovou kapacitou 193 683 metrů krychlových za den. Vyprodukovaly přes jedenáct tisíc tun kalů.

Zdroj: ČSÚ, foto: pixabay

Související články

Přečtěte si  Kofola kupuje tradiční moravské pivní značky Holba, Litovel a Zubr

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*