Výstava modelů v Olomouci ukáže loď z 18. století i filmové technologie

Repliku plachetnice z 18. století vyrobili olomoučtí modeláři přesně podle umění starých lodních mistrů.

Půltunový modelářský unikát si budou moci prohlédnout návštěvníci výstavy For Model na Výstavišti Flora v Olomouci. Proběhne už o tomto víkendu 18. až 20. března a její dominantou bude replika pětimetrové plachetnice postavená na způsob starých lodních mistrů.

Předseda olomouckého Klubu lodních modelářů Jaroslav Tesař u plachetnice pojmenované Friso vyzdvihuje především způsob, jakým byla před lety postavena. 

„Nejcennější na ní je, že jde o klasickou dřevěnou konstrukci. Právě tak se dříve stavěly staré lodě. Je to exponát, který v tuzemsku nebývá často k vidění. Osobně si myslím, že tady žádná jiná taková loď není,“ uvedl Jaroslav Tesař.

Možnost prohlédnout si repliku holandského nákladního člunu z 18. století je tak podle něj cenná i pro modeláře, kteří mohou u plnohodnotné funkční lodě načerpat inspiraci pro stavbu svých modelů. Za pozornost stojí i rozměry lodi. Trup měří 4,8 metru, stěžen je zhruba šestimetrový a váha se pohybuje v rozmezí 400 až 500 kilogramů. 

„Tato loď bude na Výstavišti Flora Olomouc k vidění díky spolupráci s Klubem lodních modelářů Olomouc. Těší mě, že se podaří návštěvníkům letošního ročníku výstavy For Model zprostředkovat takový zážitek,“ doplnila Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Výstava ukáže nejen modelářské skvosty

Plachetnice ovšem nebude jediným exponátem, který bude od pátku 18. do neděle 20. března na jubilejním 20. ročníku interaktivní výstavy For Model k vidění. V pavilonech A a E i v jejich okolí budou připraveny funkční modely letadel, tanků, ponorek, lodí, aut, stavebních strojů, zahradní i modulové železnice a také robotika či drony.

Na akci, která je jako stvořená pro rodiny s dětmi, dorazí desítky vystavovatelů a sběratelů. Například z oboru leteckého modelářství se návštěvníci mohou těšit na letadla všech kategorií – větroně, makety vrtulníků, civilních, vojenských i akrobatických letadel poháněných elektromotorem anebo spalovacím motorem. K vidění budou i volnočasové drony. 

„Lodní modeláři na For Model 2022 přivezou plachetnice, ponorky a bojová plavidla. Expozici doplní plastikové a papírové modely automobilů i automobilových veteránů. Své místo na výstavě budou mít také autodráhy, modely stavebních strojů a kamionů,“ láká na výstavu manažerka projektu Lenka Weiserová.

Návštěvníky čeká i soutěž robotů připravená ve spolupráci s Pedagogickou fakultou olomoucké univerzity, sbírky papírových modelů, slabikářů, retro hraček, kočárků, figurek či sci-fi modelů. Velkým lákadlem je ukázka 3D tisku v modelářské praxi. 

Přečtěte si  Událost, jako naposledy před 32 lety: Mons. Josef Nuzík bude uveden do úřadu olomouckého arcibiskupa

Jednou z novinek 20. ročníku bude interaktivní expozice filmových a digitálních technologií, kamer, projektorů i televizní techniky nazvaná Od analogu po digital. Její součástí bude i zajímavý doprovodný program. „Návštěvníci si budou moci přímo na místě rozebrat profesionální techniku, a nahlédnout tak do útrob nejrůznějších kamer či počítačů,“ upřesnila Lenka Weiserová. 

Občerstvit se lidé budou moci v gastrozónách, popřípadě kinokavárně s klasickou filmovou projekcí. 

Interaktivní výstava For Model začíná každý den vždy v 9 hodin ráno. V pátek a v sobotu bude otevřená do 18 hodin, v neděli pak do 17 hodin. Konat se bude v pavilonu A, v pavilonu E na Výstavišti Flora a také v jejich okolí.

Zdroj a foto: Výstaviště Flora Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*