Výstava Škodovek v brněnské Olympii vrcholí. Na závěr je k vidění i unikátní řez Škodou Fabia WRC

Už jen několik málo dnů bude v brněnském obchodním centru Olympia k vidění unikátní výstava vozů a motocyklů značky Škoda. Exponáty z historie slavné mladoboleslavské automobilky se po neděli 26. února začnou přesouvat do Prahy, kde bude mít putovní výstava svou druhou zastávku. Ještě předtím ale organizátoři doplnili brněnskou výstavu o další automobilovou jednohubku, kterou by si fajnšmekři ani široká veřejnost neměli nechat ujít: polovinu závodního vozu Škoda Fabia WRC, který byl podélně rozříznutý, díky čemuž je vidět kompletní vnitřek včetně motoru.

Výstava s názvem “Škoda v Olympii” začala ve čtvrtek 9. února a od prvního dne budí velký zájem návštěvníků. Ti do brněnského obchodního centra míří nejen za nákupy, ale také cíleně za prohlídkou třiadvaceti automobilů, pěti motocyklů a dokonce jednoho jízdního kola.

“Když jsme výstavu škodovek s naším týmem plánovali, doufali jsme, že se nám podaří oslovit širokou veřejnost a přilákat nové zákazníky do našeho centra. Vysoký zájem ale předčil veškerá očekávání. Denně proudí noví a noví návštěvníci, prohlíží si vystavené vozy a fotí se s nimi. Na poslední dny výstavy jsme si navíc připravili jedno překvapení, za které chci moc poděkovat Škoda Muzeu. To nám zapůjčilo vskutku unikátní kousek v podobě řezu závodního speciálu Škoda Fabia WRC,” říká ředitel OC Olympia Brno Jan Pazour.

Auto rozříznuté čtyřmetrovou čepelí

Závodní vozy Škoda Fabia WRC, jejichž řez zamířil do Brna z mladoboleslavského muzea, za sebou mají bohatou závodní historii. Na začátku milenia s nimi mimo jiné závodil i český soutěžní jezdec Jan Kopecký, mistr světa 2018 v kategorii WRC-2. V roce 2007 pak tento závodní automobil posloužil pro komerční účely známé značky Shell, která se na něm rozhodla demonstrovat účinky jednoho ze svých motorových olejů. Nestačilo jí ale rozříznout “pouze” motor a v reklamě ukázat, že je díky oleji čistý. Nechala rozříznout rovnou celý automobil.

O neobvyklý řez vozu se postarala londýnská společnost Asylum, která se dlouhodobě zabývá výrobou modelů a speciálních efektů pro filmový průmysl. Aby mohla rozříznout celý závodní vůz Škoda Fabia WRC, vyrobila společnost obří kruhovou pilu, jejíž čepel měla průměr 4 metry, vážila 750 kilogramů a při řezání automobilu dosáhla rychlosti 112 kilometrů za hodinu. Kromě toho musela být vyrobena také speciální plošina, díky které pila řezala přesně tak, aby se automobil elegantně rozdělil na dvě poloviny.

Přečtěte si  Zrekonstruovaná zahrada u Arnoldovy vily byla otevřena veřejnosti. Nově nese název po Cecilii a Cornelovi Hože

Řez vozu Škoda Fabia WRC, vyrobený pro reklamní účely, byl během let vystavován na mnoha místech světa a od roku 2014 je součástí sbírek Škoda Muzea. Od středy 22. února do neděle 26. února si ho mohou prohlédnout také návštěvníci obchodního centra Olympia Brno.

Poslední víkend se závodním simulátorem

Až do neděle probíhá také kvíz o hodnotné ceny, který je součástí výstavy “Škoda v Olympii” a je postaven na znalostech historie značky Škoda. Zúčastnit se ho mohou všichni návštěvníci centra. Ti si ale během posledního víkendu výstavy mohou také zazávodit ve skutečném simulátoru závodního speciálu. A i zde budou nejlepší soutěžící oceněni hodnotnými cenami. Vstup na výstavu je zdarma.

Autor: red Zdroj a foto: Nákupní centrum Olympia

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*