Výstava v Mikulčicích ukáže archeologické nálezy jako 3D modely

Velkomoravské hradiště v Mikulčicích patří mezi nejvýznamnější archeologické lokality ve střední Evropě.

Nová výstava na slovanském hradišti v Mikulčicích ukáže virtuální modely zdejších archeologických nálezů. Zobrazí je formou animací, holografických vitrín či rozšířené reality. Autoři výstavy tak chtějí demonstrovat roli moderních technologií v archeologii.

“Moderní technologie umožňují zkoumat nálezy z míst nedostupných v reálném světě, světě, vracet se virtuálně v čase nebo prohlížet a analyzovat ty nejdrobnější detaily,” popsala Zdenka Kosarová z brněnské pobočky Archeologického ústavu.

Roli moderních technologií názorně demonstruje právě výstava Velkomoravské Mikulčice virtuálně, která bude k vidění od 25. srpna do 31. října. Pořádá ji brněnský Archeologický ústav přímo na své moderní výzkumné základně v Mikulčicích.

Výstava ukazuje virtuální modely modely archeologických objektů a artefaktů z mikulčického
hradiště, a to formou animací, holografických vitrín či rozšířené reality. “Na vybraných výsledcích téměř sedmdesát let trvajícího výzkumu v Mikulčicích jsou demonstrovány nové možnosti 3D dokumentace, vizualizace a analytického zobrazení,” upřesnila Kosarová.

Raně středověké hradiště v Mikulčicích se řadí k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám ve střední Evropě. Zahrnuje přední mocenské a církevní centrum Velké Moravy z 9. století. Výzkum zde probíhá bezmála sedm dekád. Od roku 2013 se v předpolí lokality Mikulčice-Valy nachází moderní výzkumná základna.

Zdroj: Archeologický ústav AV ČR Brno, foto: František Synek

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*