Výstava v Olomouci láká na výbušnou minulost Moravy a Slezska

Nová výstava Sopky v olomouckém Vlastivědném muzeu

Návštěvníci Olomouce mají možnost seznámit se s dávnou minulostí Moravy a Slezska, kdy zde sopky chrlily žhavou lávu. Výstava v olomouckém Vlastivědném muzeu nabízí až do konce října k vidění vulkanické horniny i pohled na neklidnou krajinu.

“První část výstavy se zabývá sopkami jako velmi nápadným a často dramatickým projevem vnitřní energie Země. Jsou zde popsány příčiny vzniku sopek, jejich jednotlivé typy i druhy vulkanických erupcí. Podrobně jsou rozebrána všechna nebezpečí, kterými hrozí sopky” informuje muzeum na svém webu.

Historické informace o největších světových katastrofách, které mají na svědomí právě sopky, jsou doplněny také údaji o současných aktivních vulkánech. Instruktivní panely doprovázejí ukázky magmatických hornin z tuzemska i světa.

“Druhá část výstavy mapuje výskyty sopečných hornin v různých geologických obdobích. Za nejstarší vulkanity celé České republiky jsou podle nejnovějších radiometrických měření považovány horniny brněnské metabazitové zóny. Podmořský vulkanismus zde byl datován údajem přibližně 725 milion let do proterozoika (starohor),” popisují muzeum výstavu.

Od nejstarších sopek po nejmladší

V prvohorních obdobích se rozprostíralo v oblasti Drahanské vrchoviny a Nízkého Jeseníku moře. Na dně hlubokomořské pánve docházelo často k vulkanismu, jehož doklady dnes nacházíme například v konicko-mladečském nebo šternbersko-hornobenešovském pruhu. V jižní části konicko-mladečského pruhu, v okolí Ponikve, Jesence a Dzbele se vyskytují produkty podmořských sopek (spility). Menší výskyty těchto hornin je dodnes možno nalézt i u Ptení a Stínavy.

Spodnokřídového (druhohorního) stáří jsou horniny těšínitové asociace, které tvoří pásmo ve slezské jednotce Západních Karpat, táhnoucí se od Hranic, přes Český Těšín až k polskému městu Bialsko-Biała. Druhý výskyt vulkanitů ve flyšových Karpatech na našem území představují mladotřetihorní vulkanity východně od Uherského Brodu.

Další významná etapa vulkanické činnosti je reprezentována „mladými“ (třetihorními a čtvrtohorními) sopkami v centrální části Nízkého Jeseníku, především v okolí Bruntálu. Známé stratovulkány, k nimž patří Velký a Malý Roudný, Venušina sopka a Uhlířský vrch, tvoří významné dominanty v krajině a jsou i turisticky atraktivními cíli.

Výstava je otevřená až do 30. října. Vznikla ve spolupráci Vlastivědného muzea v Olomouci, Muzea Prostějovska, Univerzity Palackého v Olomouci a Masarykovy univerzity.

Zdroj a foto: Vlastivědné muzeum v Olomouci

Související články

Přečtěte si  Historické stopy v Kateřinské jeskyni: Od pravěkých kreseb až po podpisy z 19. století

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*