Vzácný beskydský mokřad má po „letním“ úklidu. Může zadržet miliony litrů vody

Úklid mokřadu Hutě ve Starých Hamrech

Cenný mokřad Hutě ve Starých Hamrech v Beskydech vyčistili za vydatné pomoci dobrovolníků ochránci přírody z ČSOP Salamandr a zaměstnanci Pivovaru Radegast. Letos je na beskydských mokřadech čekají ještě další tři úklidové akce.

Správná péče o mokřad obvykle zahrnuje pravidelné kosení, vyřezávání dřevin, hrabání a odklízení posečené trávy. Často jde o náročnou ruční práci, protože na hodně podmáčená místa se stroje nedostanou. Místní organizace Českého svazu ochránců přírody s názvem Salamandr se stará v Beskydech přibližně o čtyři hektary podmáčených luk.

Mimo péče o mokřad Hutě ve Starých Hamrech jsou to například mokřady Pod Juráškou nebo na Plucnarce v údolí Čeladenky. Beskydské mokřady v péči ČSOP Salamandr mohou zadržet až 20 milionů litrů vody. „To je takové množství vody, které za jeden rok spotřebuje asi 615 obyvatel České republiky ve svých domácnostech,“ uvedl předseda ČSOP Salamandr Vojtěch Bajer.

Pomocnou ruku nabídl Pivovar Radegast, který rozjel podporu organizací a projektů pomáhajících udržovat vodu v přírodě. „Naši krajinu trápí střídání sucha a přívalových dešťů. Správně fungující mokřad má tak v krajině velmi důležitou úlohu, protože dokáže vodu jednak zadržovat a jednak ji do krajiny zase postupně uvolňovat. Takže i v případě mokřadů platí, že každá kapka má smysl,“ vysvětlil Josef Jalůvka, manažer značky Radegast. Pivovar zároveň patří ke světové špičce v úspoře vody při výrobě piva.

Mokřady mají zásadní vliv na krajinu

Právě stav mokřadů zásadně ovlivňuje, zda bude zdejší krajina suchá a vyprahlá, nebo pestrá a bohatá na vodu. „Na mnohé typy mokřadů jsou vázané různé druhy rostlin a zvířat, které jsou dnes už dost vzácné. To je pochopitelné, protože když v krajině ubylo mokřadů, ubylo i druhů, které na nich žijí, a ty se tak staly vzácnými,” doplnil Vojtěch Bajer z ČSOP Salamandr.

Další společný úklid beskydského mokřadu proběhne v pátek 20. srpna 2021. Podrobnosti a formulář pro přihlašování dobrovolníků budou zveřejněny na tomto webu.

Zdroj a foto: Pivovar Radegast, ČSOP Salamandr

Související články

Přečtěte si  Dešťová zahrada v Přerově: Zelená oáza s tekoucí vodou potěší i děti

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*