Vzácný přírůstek v Zoo Zlín: Samec slona afrického Jack přicestoval z Maďarska

Zoo Zlín se splnil vytoužený chovatelský sen. Po letech úsilí a plánování se v úterý 5. září 2023 ve 21.45 hodin do jejích bran dostavil mimořádně vzácný host. Speciálně upravený kamion přivezl do zoo cenný náklad – samce slona afrického. Jack, jak se nový přírůstek jmenuje, přicestoval z maďarské Zoo Sosto. Získání sloního samce bylo dlouhodobým cílem zlínské zoo, stejně jako vytvoření chovného zařízení, které by bylo schopné hostit nejen samice, ale i samce tohoto impozantního druhu. Jackův transport proběhl hladce a bez jakýchkoliv komplikací. Krátce po půlnoci vstoupil do svého nového domova v části zoo zvané Karibuni. K obrovské radosti svých chovatelů se ihned začal zajímat o své nové prostředí i o potravu. 

Zoo Zlín započala s chovem slonů afrických v květnu 2003, kdy získala tři slonice. „Za těch uplynulých dvacet let jsme dokázali odvést skutečně velký kus práce. S velkou pomocí našeho mentora Cona Mula, jednoho z největších odborníků na chov slonů, jsme dokázali připravit naše slonice na umělou inseminaci, v červnu 2021 se narodilo tolik vytoužené první mládě slona afrického v České republice. Podařilo se nám získat nové pozemky a vybudovat na nich v rámci projektu Karibuni největší a nejmodernější zařízení pro chov slonů v Evropě.  A nyní otevíráme novou kapitolu, máme býka slona afrického a můžeme zahájit etapu přirozeného rozmnožování slonů. Jsme za to velmi rádi, je to podle nás ten nejsprávnější způsob chovu slonů,“ uvedl ředitel Zoo Zlín Roman Horský.

Zoo Zlín získala samce Jacka z maďarské Zoo Sosto, předtím také několik let pobýval ve švýcarské Zoo Basilej. „Má třicet let, váží úctyhodných 5 tun, na výšku měří 3 metry 30 centimetrů. V porovnání s našimi samicemi je to tak skutečný obr. Chov a práce se sloním býkem je odlišná od chovu samic, bude to pro nás určitě velká chovatelská výzva. Máme však zkušený tým chovatelů, naše chovatele jsme několikrát vyslali do maďarské zoo, aby se s Jackem seznámili. Sloního samce k nám doprovodili i jeho maďarští chovatelé, zůstanou u nás několik dnů. Teď je tu s námi také náš skvělý mentor Con Mul, věřím tedy, že vše úspěšně zvládneme,“ doplnil ředitel Horský.

Zoo nyní chce slonímu samci dopřát co nejvíce klidu. „Každý transport je určitou zátěží pro zvíře. Jackovi tak byla před přepravou podána mírná sedativa, aby vše zvládnul v co největším klidu a pohodě. Máme velkou radost, že bez problémů přijímá potravu, vylučuje, to vše svědčí o skvělé zdravotní kondici. Nejbližší dny nyní stráví uvnitř pavilonu, dopřejeme mu dostatečný čas, aby si zvyknul na nové prostředí, na nové chovatele, postupně jej budeme také seznamovat s našimi slonicemi a slůnětem. Vše bude velmi pozvolné, bude záležet jen a jen na slonech. Věříme, že pokud se naplní naše předpoklady, Jacka ještě letos představíme návštěvníkům,“ nastínil průběh dalších dnů ředitel Roman Horský.

Přečtěte si  Historický Čertův most v rezervaci Divoká Oslava se dočkal rekonstrukce. Otestuje ho tradiční pochod Náměšť – Čučice

Autor: red Zdroj a foto: Zoo Zlín

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*