Vznikl film o Jarmile Šulákové, uvedou ho ve Vsetíně

Jarmila Šuláková, nekorunovaná královna moravské lidové písně

Vsetín chystá na pátek 16. září speciální program na počest Jarmily Šulákové. Vzpomínkový večer bude spojený s premiérou dokumentu o královně moravské lidové písně. Akce se koná v Kině Varta od 18 hodin.

V rámci programu vystoupí skupina Fleret, Karel Vágner, Marta Santovjáková Gerlíková a další osobnosti, které se na tvorbě dokumentu podílely.

„Když se vzpomene její jméno, každému v mysli naběhne lidová píseň a lidový kroj, ale jak se Jarmila dostala k lidové písni a jaký byl život Jarmily Šulákové v soukromí? To ví málokdo,“ říká režisérka Marta Santovjáková Gerlíková, která stojí za novým dokumentem.

Dokumentární film „Jarmila Šuláková – královna lidové písně“ začal vznikat v průběhu pandemie ve spolupráci s Českou televizí. „Život a pěveckou cestu paní Jarmily Šulákové, ke které od dětství vzhlížím, jsem si moc přála během své aktivní filmové dráhy zpracovat,“ netají se režisérka. „Věděla jsem, že nebude jednoduché v Praze prosadit ryze valašský námět, ale podařilo se to!“ dodala.

Ve filmu se objeví Donutil a Polívka

Na filmu spolupracovalo mnoho osobností. Mezi nimi je i dcera Jarmily Šulákové Zuzana Pavlůsková, která poskytla cenné materiály. V dokumentu se objeví také několik cimbálových muzik, kapela Fleret, soubory Vsacan, Jasénka a mnoho dalších. „V dokumentu zmiňuji také přátelství s Miroslavem Donutilem, Bolkem Polívkou, Karlem Vágnerem. Všichni tři na paní Jarmilu v dokumentu zavzpomínají,“ prozradila Santovjáková Gerlíková.

U příležitosti premiéry dokumentu připravil Dům kultury Vsetín komponovaný program. „Za vznik dokumentu o královně lidové písně Jarmile Šulákové jsem velmi rád a těší mě, že jeho premiéra proběhne právě u nás, ve Vsetíně,“ doplnil vsetínský starosta Jiří Růžička.

Folklorní zpěvačka Jarmila Šuláková se narodila v roce 1929 ve Vsetíně. Získala přezdívku “královna moravské lidové písně” či “valašská královna lidové písně”. Moravský a zvláště valašský folklor proslavila doma i v zahraniční. Část své bohaté umělecké kariéry spojila i se známou folkrockovou kapelou Fleret, s níž dnes vystupuje její dcera Zuzana. Zemřela v roce 2017 lety ve věku 87 let.

Zdroj: město Vsetín, foto: jarmilasulakova.cz

Související články

Přečtěte si  Kroměříž si připomene výročí Karla Kryla. Město čeká série výstav, přednášek, filmových projekcí a koncert

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*