Vznikl seriál o Mendelovi, dětem připomene jeho objevy i životní příběh

Hlavní role záhadného pana M se zhostil brněnský herec Pavel Kříž.

Dobrodružství plné netušených objevů prožije parta dětí v novém seriálu o Gregoru Mendlovi. Tajemství pana M uvede Česká televize už dnes na Déčku. Hlavní roli záhadného muže se zhostil Pavel Kříž.

Na samém začátku příběhu zavede tři školáky objev starobylé zahrady na augustiniánské opatství na Starém Brně. Právě zde v devatenáctém století působil otec genetiky Gregor Johann Mendel. Zvláštní příběhy a události, které trojice dětí prožívá v uprostřed moravské metropole i na dalších místech, se až nápadně prolínají právě s jeho osobou.

Osmidílný seriál Tajemství pana M byl natočen u příležitosti dvoustého výročí narození světově proslulého moravského přírodovědce. Malí diváci se prostřednictvím záhadného muže v podání herce Pavla Kříže přiblíží objevům i životnímu příběhu Gregora Mendela. První epizodu uvede Česká televize ve čtvrtek 3. března od 15:35 na Déčku.

„Když hrajete s dětmi, musíte počítat s tím, že všechno bude jinak. Svým nepřetržitým povídáním, pošťuchováním a smíchem, mnohdy těsně před klapkou, vás udržují v neustálé pozornosti a soustředění. Navíc text řeknou pokaždé trochu jinak. Je to daň, kterou za jejich autenticitu rád zaplatím,“ vzpomíná na natáčení představitel Mendela brněnský herec Pavel Kříž.

Do konkurzu na tři dětské role se přihlásilo celkem přes sedm tisíc děvčat a chlapců. Divákům se po boku Pavla Kříže nakonec představí Theo Schaefer, známý ze seriálu Kukačky, a Kamila Vamberová spolu s Janem Šťávou, pro které Tajemství pana M. představuje první zkušenost před televizní kamerou.

Pavel Kříž s dětskými herci

Propojili jsme Mendelovu minulost se současností

Podle kreativní producentky seriálu Svatavy Šenková nebylo cílem natočit dokument o starých dobách. „Chtěli jsme pro děti vytvořit především zajímavý příběh, který přirozeně odkryje Mendelovu mnohovrstevnatou osobnost. Nebyl totiž zdaleka jen otcem genetiky, ale výrazně zasáhl i do řady dalších oborů včetně včelařství, meteorologie nebo astronomie,“ prozrazuje koncepci seriálu Šenková.

Autor scénáře a režisér Pavel Šimák zdůraznil jedinečnost Mendelova příběhu. „Mendelův příběh je jedinečný. Fascinace dávnými pokusy a objevy, jejich propojování se současnými možnostmi děti baví a motivuje. Zároveň v nich buduje pozitivní vztah k vědě,” doplnil Šimák.

Přečtěte si  Pozapomenutý zámek v Ivanovicích na Hané se díky restaurátorům probouzí do své zašlé krásy

Seriál se natáčel v unikátních prostorách starobrněnského kláštera, kde Mendel řadu let působil, v jeho rodném domě ve Vražném-Hynčicích, tajuplné zahradě v Oslavanech a v řadě lokalit Brna a jeho okolí. Souběžně s vysíláním pořadu se navíc zájemci mohou na webových stránkách Déčka zapojit do speciální kvízové soutěže, která bude vycházet z obsahu jednotlivých epizod pořadu.

Osmidílný seriál v produkci České televize vznikl ve spolupráci se městem Brnem, výzkumným centrem CEITEC Masarykovy univerzity či Mendelovou univerzitou.

Autor: pjk, zdroj a foto: ČT

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*