
Neznámý pachatel poničil více než dvacet vzrostlých stromů v obci Zašová na Valašsku. Stromy staré až 50 let nařezal do půlky kmene. Poškodil pouze ty, které se určily pro kácení, inspekce životního prostředí však dosud nerozhodla o jejich osudu.
Alej má ustoupit protipovodňovému opatření
Podle zašovského starosty Jiljí Kubrického neměl pachatel k zásahu oprávnění. O osudu zdejší aleje se v Zašové vedou dlouhodobě spory, stromořadí totiž mělo ustoupit stavbě protipovodňového opatření. Proti záměru se v petici ohradilo téměř deset tisíc lidí. Kácení od loňského listopadu řeší inspekce životního prostředí, která jej tehdy na poslední chvíli zastavila a dodnes nevydala konečné rozhodnutí.
Podřezané stromy navíc mohou ohrozit kohokoliv, kdo se pohybuje v aleji. „Právě dnes se mělo konat další jednání o celém projektu. Někdo tu věc ale vzal do svých rukou a zmrzačil přesně ty stromy, které se měly kácet. Podřezané stromy navíc mohly kohokoli zranit nebo zabít,“ uvedl zastupitel nedalekého Vsetína Michal Berg.
Zvažované kácení aleje v Zašové je předmětem vzrušených debat již několik měsíců. Ochránci přírody poukazují na špatnou koncepci stavby protipovodňových opatření, která nejsou citlivá k místní krajině a měla kvůli nim padnout cenná alej. „Zničí se kus krásné valašské přírody a proti povodním to nepomůže. Všude se mluví o tom, jak vodu zadržet v krajině, a zde je v plánu asfaltování a odvádění vody pryč,“ doplnil ochránce přírody a další vsetínský zastupitel Tomáš Husa.
Vyhrocenou situaci řešil motorovou pilou
„Právě dnes se měla kauzu natáčet i Česká televize do pořadu Černé ovce, za účasti obce a pozemkového úřadu. Stromy tak úmyslně zničil někdo, kdo byl s celou situací dobře seznámen,“ dodal Husa, který byl jedním z prvních, kdo na pořezané stromy upozornil. Vyhrocenou situaci se zašovskou alejí podle něj potvrdil i incident na jednání prosincového zastupitelstva obce, kdy zašovský starosta Kubrický fyzicky napadl jednoho z občanů, který s kácením nesouhlasil.
Případ nyní vyšetřuje inspekce životního prostředí a policie. „Na případ zločinného kácení podáváme trestní oznámení. Za úmyslné poškození životního prostředí, které navíc může způsobit těžkou újmu na zdraví nebo smrt, hrozí pachateli až tři roky vězení,“ uzavřel Berg.
Autor: pjk, foto: Michal Berg
Buďte první kdo přidá komentář