Vzrostlé stromy nařezal do půlky kmene. Případ z valašské obce řeší policie

Neznámý pachatel zničil alej vzrostlých stromů a ohrozil kolemjdoucí

Neznámý pachatel poničil více než dvacet vzrostlých stromů v obci Zašová na Valašsku. Stromy staré až 50 let nařezal do půlky kmene. Poškodil pouze ty, které se určily pro kácení, inspekce životního prostředí však dosud nerozhodla o jejich osudu.

Alej má ustoupit protipovodňovému opatření

Podle zašovského starosty Jiljí Kubrického neměl pachatel k zásahu oprávnění. O osudu zdejší aleje se v Zašové vedou dlouhodobě spory, stromořadí totiž mělo ustoupit stavbě protipovodňového opatření. Proti záměru se v petici ohradilo téměř deset tisíc lidí. Kácení od loňského listopadu řeší inspekce životního prostředí, která jej tehdy na poslední chvíli zastavila a dodnes nevydala konečné rozhodnutí.

Podřezané stromy navíc mohou ohrozit kohokoliv, kdo se pohybuje v aleji.  „Právě dnes se mělo konat další jednání o celém projektu. Někdo tu věc ale vzal do svých rukou a zmrzačil přesně ty stromy, které se měly kácet. Podřezané stromy navíc mohly kohokoli zranit nebo zabít,“ uvedl zastupitel nedalekého Vsetína Michal Berg.

Zvažované kácení aleje v Zašové je předmětem vzrušených debat již několik měsíců. Ochránci přírody poukazují na špatnou koncepci stavby protipovodňových opatření, která nejsou citlivá k místní krajině a měla kvůli nim padnout cenná alej. „Zničí se kus krásné valašské přírody a proti povodním to nepomůže. Všude se mluví o tom, jak vodu zadržet v krajině, a zde je v plánu asfaltování a odvádění vody pryč,“ doplnil ochránce přírody a další vsetínský zastupitel Tomáš Husa.

Vyhrocenou situaci řešil motorovou pilou

„Právě dnes se měla kauzu natáčet i Česká televize do pořadu Černé ovce, za účasti obce a pozemkového úřadu. Stromy tak úmyslně zničil někdo, kdo byl s celou situací dobře seznámen,“ dodal Husa, který byl jedním z prvních, kdo na pořezané stromy upozornil. Vyhrocenou situaci se zašovskou alejí podle něj potvrdil i incident na jednání prosincového zastupitelstva obce, kdy zašovský starosta Kubrický fyzicky napadl jednoho z občanů, který s kácením nesouhlasil.

Případ nyní vyšetřuje inspekce životního prostředí a policie. „Na případ zločinného kácení podáváme trestní oznámení. Za úmyslné poškození životního prostředí, které navíc může způsobit těžkou újmu na zdraví nebo smrt, hrozí pachateli až tři roky vězení,“ uzavřel Berg.

Přečtěte si  Hledají se Rychlé šípy! Legendární parta se letos skrývá v Brně, Prostějově či Krnově

Autor: pjk, foto: Michal Berg

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*