Mosty

0%

Jak je nazýván monumentální dálniční most, který se klene nad Velkým Meziříčím?

Správně! Špatně!

Most Vysočina překlenuje údolí řeky Oslavy ve Velkém Meziříčí. Ve skutečnosti se jedná o dva souběžné ocelové mosty (pro každý směr dálnice jeden), jejichž 426 metrů dlouhá mostovka se nachází ve výšce 77,5 metrů. Díky těmto rozměrům se jedná o nejvyšší most na dálnici D1.

Tento barokní most je někdy nazýván také jako malý Karlův most. Kde se po něm můžeme projít?

Správně! Špatně!

Barokní most v Náměšti nad Oslavou pochází ze 40. let 18. století. Most je někdy nazýván, stejně jako jiné mosty se sochami, „malý Karlův most“. Nechal jej vystavět majitel náměšťského zámku Václav Adrian z Enckenvoirtu.

Tento neprávem pozapomenutý renesanční most sloužil na moravské zemské silnici mezi Brnem a Jihlavou. Poblíž kterého města stojí?

Správně! Špatně!

Přesná doba vzniku mostu , zvaného Loupežnický, není známá. Nejčastěji je datován do roku 1593. Most sloužil na významné moravské zemské silnici mezi Brnem a Jihlavou. Svojí výškou 10 metrů byl ve své době považován za nejvyšší most na Moravě i v Čechách. Významu pozbyl v roce 1937, kdy byla o 200 metrů severněji vystavěna nová silnice.

Poblíž jakého města najdeme tento nedávno opravený starobylý most?

Správně! Špatně!

Cihlový most na území města Mikulov byl postaven v roce 1630. Je dlouhý 95 metrů a vede z jihu přes Rybniční potok na bývalý ostrov Portz. Most je od roku 1995 spolu se zámečkem Portz chráněn jako kulturní památka.

Ve kterém městě najdeme tento nezaměnitelný most?

Správně! Špatně!

Jedná se o Tyršův most v Přerově. Byl vybudován na místě původního mostu zničeného za druhé světové války. Most překonává řeku Bečvu severozápadně od bývalého historického jádra města a leží na trase původní středověké formanské cesty. Dominantu mostu tvoří socha zubra, která má původ v heraldice městského erbu.

Ve které obci najdeme nejstarší dřevěný most na Moravě?

Správně! Špatně!

Dřevěný most v obci Černvír překonává řeku Svratku. Jedná se o nejstarší dochovaný krytý dřevěný most na Moravě, pochází z roku 1718. Je chráněn jako kulturní památka České republiky. Trámový most věšadlové konstrukce je dlouhý 32 metrů, široký 2,6 metrů a jeho mostovka je v průměrné výšce 4 metry nad hladinou řeky. Další dřevěné kryté lávky pak najdeme i v nedaleké Prudké a v Nedvědici.

Poblíž kterého města najdeme unikátní trojitý železniční viadukt?

Správně! Špatně!

Hranické viadukty jsou tři souběžné železniční mosty na železniční trati 271 před železničním nádražím Hranice na Moravě původní dráhy společnosti c.k. privilegované Severní dráhy císaře Ferdinanda. První, cihlový most, byl postaven v roce 1844 až 1846. Most má třicet dva cihlových oblouků a dosahoval celkové délky 448,5 m. V roce 1873 byl z důvodu zdvojkolejnění železniční trati postaven druhý kamenný most. V roce 1910 byla zahájena výstavba třetího betonového mostu pro dvě koleje.

Tento půvabný Svatojánský most můžeme obdivovat ve kterém městě?

Správně! Špatně!

Svatojánský most je kamenný most přes řeku Moravu v Litovli. Dostavěn byl kolem roku 1592 a je jedním z nejstarších dochovaných mostů v České republice a nejstarším na území Moravy. Most stojí na šesti pilířích a je dlouhý 55 metrů. Uprostřed mostu je umístěna socha sv. Jana Nepomuckého od Jana Sturmera.

Poblíž kterého města najdeme památkově chráněné pozůstatky mostu na obrázku?

Správně! Špatně!

Ivančický viadukt je železniční most na trati Brno – Hrušovany nad Jevišovkou přes údolí řeky Jihlavy. Nachází se na rozhraní katastrů Ivančic a Moravských Bránic v okrese Brno-venkov. Původní viadukt byl prvním celoželezným mostem v Rakousku-Uhersku, dokončen byl v roce 1870. Mostu se říkalo také „Eiffelův most“, bylo tak zřejmě usuzováno podle nápadné podobnosti mezi viaduktem a Eiffelovou věží, žádný pramen však projekt ani stavbu mostu s Gustavem Eiffelem nespojuje. Původní most přestal sloužit v roce 1978, kdy byl vedle vystavěn nový most. Do dnes bylo zachováno bylo pouze jedno krajní pole mostovky s pilířem a podpěrou, které je kulturní památkou.

Tento pozoruhodný most se nachází blízko významné archeologické lokality z období velké Moravy. Které?

Správně! Špatně!

Lávka Velké Moravy spojuje přes řeku Moravu moravskou obec Mikulčice obec Kopčany na slovenské straně. Ocelová lávka byla otevřena v roce 2019. Na délku měří 143 metrů, na šířku téměř 5 metrů a na výšku 9 metrů. Název vybrala veřejnost v anketě uspořádané na Moravě i na Slovensku.

Mosty
Jste hvězda!

Dobrá práce! Je vidět, že máte Moravu procestovanou.

Brmbolová, Něco nám uteklo, ale to nevadí!

Nevadí, příště to bude lepší! 🙂

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*