Z 5. července se stává také den moravské hrdosti. 1 582 obcí a měst vyvěsilo moravskou vlajku

Na 1 582 radnicích a obecních úřadech zavlála 5. července moravská vlajka. Představitelé samospráv ji již tradičně vyvěšují při příležitosti oslav příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na Moravu 5. července. Za vyvěšováním moravských vlajek stojí spolek Moravská národní obec.

Poprvé letos vyvěsí vlajku Olomouc nebo Třebíč

Množství obcí a měst, které se zapojují do vyvěšování moravské vlajky každoročně stoupá. Letos se zapojila konečně i moravská perla Olomouc a také Ťřebíč na západní Moravě. Na Třebíčsku se v roce 2021 poprvé k vyvěšení vlajky registrují i další neméně významné obce, například městys Mohelno, známý národní přírodní rezervací Mohelenská hadcová step, nebo obec Valeč s renesančním zámkem z roku 1534. Z těch menších Příštpo a Radkovice u Budče.

Brno vyvěsí moravskou vlajku, Jošt ponese znak Moravy

Chci jménem Moravské národní obce srdečně poděkovat městům a obcím, které tak připomenou svým občanům tradiční hodnoty, moravskou identitu a sounáležitost k Moravě. Vyvěšení moravské vlajky na budově úřadu je symbolickým aktem, kterým vyjadřují úctu k cyrilometodějské tradici a poctu naší rodné zemi Moravě, její bohaté historii, tradicím a nezaměnitelné kultuře“, oceňuje zapojené obce a města koordinátorka iniciativy Lenka Holaňová z Moravské národní obce.

Počet radnic, které vyvěšují moravskou vlajku 5. července, v den oslavy příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, každým rokem přibývá.

Otevřené památky

Sváteční den také můžete využít k poznávání Moravy, její historie, kultury a tradic. V rámci doprovodné iniciativy se veřejnosti zpřístupnily nejrůznější památky a expozice zdarma nebo za výhodnějších podmínek. K prohlídce svých historických, uměleckých sbírek a technických památek dne 5. července 2020 vás zvou tato muzea: SEZNAM PAMÁTEK 2021

Moravská vlajka

V současnosti nejužívanější a nejrozšířenější moravská vlajka se skládá ze dvou stejně širokých vodorovných pruhů, žlutého (zlatého) a červeného, se zemským znakem uprostřed. Používání zlaté a červené barvy jako symbolů Moravy schválil Moravský zemský sněm 14. srpna 1848. I když se objevují snahy zpochybňovat tuto podobu vlajky, důležité je, že obyvatelé Moravy a zástupci moravských samospráv, se k Moravě hlásí, a to i otevřeně vyvěšením její vlajky.

Autor: red Foto: Moravská národní obec

Související články

Přečtěte si  ČEZ postaví ve Vítkovicích největší akumulátor v ČR. Pomůže stabilizovat energetickou soustavu

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*