Z bývalých ostravských jatek bude galerie moderního umění

Ostrava jatka galerie
Vizualizace rekonstruovaného komplexu bývalých ostravských jatek

Dlouho očekávaná rekonstrukce historické budovy městských jatek v Ostravě začne v následujících dnech. Památkově chráněný objekt se bude přestavovat na galerii podle návrhu polského architekta Roberta Konieczneho. Přestavba jatek na výstavní prostor současného umění by měla být hotova do konce příštího roku.

Nová galerie se zaměří na současnou tvorbu

V galerii moderního umění se promění celkem pět na sebe navazujících částí objektu různého stáří, konkrétně původní chladírny, nové chladírny, vepřové porážky a zastřešeného atria. Demolice čeká provozní budovu z roku 1926, která je v neudržitelném technickém stavu, následovat bude její nová výstavba.

Současný stav ostravských jatek

Konkrétní aktivity na záchranu areálu zahájilo město Ostrava bezmála před pěti lety. Historický objekt odkoupilo od společnosti Bauhaus spolu s dřívějším hobbymarketem a přilehlými pozemky v listopadu 2016 za 80 milionů korun.

Otočné stěny propojí výstavní místnosti s venkovním prostorem

„Stavbu máme v tuto chvíli zajištěnou, situace se sice vyvíjí, nicméně nepředpokládám, že by pandemie měla mít na rekonstrukci zásadní dopad. Zahajovací, demontážní a bourací práce budeme realizovat převážně vlastními silami s omezeným rozsahem subdodávek. Je to zajímavý projekt, který je pro nás výzvou, přičemž jednou z těch největších jsou otočné stěny, které nejsou standardním prvkem běžně používaným ve stavebnictví,” dodal Marek Podzemný, výrobní ředitel a místopředseda představenstva společnosti Zlínstav, která rekonstrukci provádí.

Otočné stěny nové galerie

Nová jatka bude tvořit šest výstavních sálů, které mohou být navzájem propojeny nebo mohou fungovat samostatně. Díky otočným stěnám bude do výstavního prostoru začleněno i venkovní prostranství.

Zdroj a foto: město Ostrava

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*