Z nepamátek opět památky, Brno chce vrátit devět staveb na seznam

Mezi budovy, které ztratily památkovou ochranu, patří třeba Janáčkovo divadlo.

Na seznam památek byly zapsány opožděně, a kvůli tomu o svůj status přišly. Administrativní chyba z 80. let se dotkla stovek budov v Brně, jen ve vlastnictví města jich je 150. Město teď vybralo devět nejvýznamnějších, které navrhne ministerstvu k opětovnému zpamátnění. Zároveň byl už začátkem roku odeslán návrh na vyhlášení památkové zóny.  

Podle vedení města zrušený status památky nemění nic na hodnotě dotčených budov. Spolu s vedoucím odboru památkové péče vytipovaly nejdůležitější stavby. “U těchto budov město vnímá památkovou ochranu jako nezbytnost. Z naší strany jde tedy o vyjádření stanoviska, že k nim tak hodláme nadále přistupovat a jejich autenticitu zachovat i pro budoucí generace. Zároveň uvidíme, jak dlouho bude ministerstvu jejich opětovný zápis trvat,“ podotkl náměstek brněnské primátorky pro kulturu Tomáš Koláčný.

Na seznamu, který dnes radní schválili, je devět staveb. Jsou mezi nimi historické bytové domy v centru města, ale i díla moderní architektury jako Janáčkovo divadlo nebo Fuchsovo autobusové nádraží naproti hotelu Grand.

Devět brněnských památek vytipovaných pro opětovné zpamátnění:
•    Janáčkovo divadlo
•    Dům umění
•    autobusové nádraží na Benešově
•    palác pojišťovny Riunione Adriatica di Sicurta na Nádražní
•    škola na Rašínově
•    bytový dům na Biskupské 3
•    bytový dům na Zámečnické 2, 4, 6
•    secesní dům na Starobrněnské 7
•    soubor secesních domů Průchodní 1, 2, Radnická 7, 9, Radnická 3, 5, Masarykova 6

Jednou z brněnských památek, které nenávratně zmizely, byl neorenesanční palác na Lidické.

Několik hodnotných budov už nenávratně zmizelo

Zmíněná administrativní chyba vznikla v 80. letech. Podle tehdejší legislativy měly být památky zapsány na seznam do roku 1987, později už měly procházet složitějším procesem. Úředníci ale zhruba dva a půl tisíce staveb k zápisu schválených včas reálně zapsali až v průběhu let 1988 a 1989. Většina z těchto staveb se nachází v jižní části Moravy, jen v Brně se to týká asi 1400 budov.

Z nich se na seznam už znovu vrátily jen jednotky jako škola na Šujanově náměstí nebo dům na rohu ulic Milady Horákové a náměstí 28. října. Vyhlášení památkových zón by podle vedení města podstatně rychleji zvýšilo úroveň památkové ochrany v Brně, ze kterého za poslední roky několik hodnotných budov nenávratně zmizelo.

“Památková zóna zaručuje ochranu převážně co se týče fasád, charakteru zástavby nebo veřejného prostranství. Na vnitřní prostory se ale nevztahuje. Pokud je hodnotný i interiér budovy, je potřeba usilovat o její prohlášení kulturní památkou,“ doplnil brněnský radní pro kulturu Marek Fišer.

Přečtěte si  Sezónu v arcibiskupském paláci v Olomouci otevírá výstava Arcibiskup Matocha: Přísně tajné

Zdroj: město Brno, OHL ŽS, Onemanblog

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*