Z ostudy chlouba v centru města. Olomouc opravuje Jihoslovanské mauzoleum

Místo posledního odpočinku jihoslovanských vojínů v Bezručových sadech

Jihoslovanské mauzoleum v Bezručových sadech patřilo donedávna k nejzanedbanějším památkám uprostřed Olomouce. Dosavadní opravy vrátily neoklasicistní stavbě Huberta Austa její původní eleganci. Zbývá ještě náročná finální etapa, která se zaměří na podzemní část mauzolea s tělesnými ostatky jihoslovanských vojínů.

První dvě etapy rekonstrukce proběhly v letech 2016–2017, kdy byla realizována opatření proti vlhkosti a oprava přilehlých teras se schodišti a v letech 2018 až 2019, kdy řemeslníci a restaurátoři opravili exteriér i interiér kaple včetně fresek.

Celá třetí etapa se týká prostoru skrytého pod kaplí, kde je nyní provizorně zazděná krypta s ostatky jugoslávských vojáků, zemřelých v olomouckých vojenských nemocnicích během první světové války. K nim později přibyly ostatky jihoslovanských vojáků i z jiných částí republiky. Momentálně je jich zde uložených na dvanáct set. Ostatky jsou uloženy v malých dřevěných rakvích s číselným označením, poskládané do železných regálů.

„V rámci třetí etapy bude nejprve provedena stavební rekonstrukce krypty včetně nové elektroinstalace,“ uvedla náměstkyně olomouckého primátora Markéta Záleská. Ostatky s rakvemi budou po podrobném zadokumentování dočasně deponovány a v době oprav krypty budou odborně restaurovány. „Jednotlivé rakve projdou čištěním, mírně poškozené se opraví a silně poškozené nahradí kopiemi,“ dodala Záleská.

Ostatky budou očištěny, desinfikovány, konzervovány a poté navráceny zpět do rakví uložených v kryptě objektu mauzolea. Opraveny budou také stávající ocelové nýtované regály. Rekonstrukce čeká také tyčové police zazděné v nikách a původní závěsy na věnce a svítidla.

Stávající vstupní dveře do krypty budou zrestaurovány dle schváleného restaurátorského záměru. Krypta dostane nová svítidla. Zásah restaurátora si vyžádá i stav pískovcového reliéfu truchlící ženy, který jako výzdobu vstupu do krypty vytvořil olomoucký sochař Julius Pelikán.

Město usiluje o dotaci z ministerstva

Vedení města se rozhodlo požádat o dotaci z výzvy Ministerstva obrany na zabezpečení péče o válečné hroby. “Mauzoleum si zaslouží dovést celou rekonstrukci do úspěšného finále,“ dodala k tomu Záleská. 

Stavební úpravy krypty a restaurátorské práce v kryptě proběhnou v roce 2023, v následujícím roce pak budou odborně ošetřeny rakve s ostatky. Celkové náklady na první dvě etapy stály asi dvanáct milionů korun, u finální třetí etapy se předpokládají náklady přes 6,8 milionu korun. Dotace od ministerstva obrany může činit až 80 procent z této částky.

Přečtěte si  Odešla významná moravská osobnost. Ve věku 91 let zemřel etnolog a muzikolog, pan profesor Dušan Holý

Jihoslovanské mauzoleum nebo také Mauzoleum jugoslávských vojínů je pietní stavba ve stylu monumentálního neoklasicismu z roku 1926. Slouží pro uložení jugoslávských vojáků, kteří zahynuli během první světové války v olomouckých nemocnicích. Mauzoleum se nachází v Bezručových sadech, pod hradbami historického centra Olomouce.

Zdroj a foto: město Olomouc

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*