Zabetonovat 44 hektarů nejúrodnější půdy je zbytečné. Olomoucký kraj začíná otáčet

půda mapa
Olomoucký kraj plánuje zastavět 44 hektarů nejúrodnější moravské půdy u obce Hněvotín. Teď otáčí a připouští jednání o pěti hektarech.

Hejtman Ladislav Okleštěk slíbil zastupitelům, že se Olomoucký kraj v září vrátí k projednání výstavby plánovaného vědeckého parku na polích s nejúrodnější hanáckou půdou u Hněvotína. Reagoval tak na výzvu části opozičních zastupitelů, kteří tvrdí, že není nutné zastavovat plochu o velikosti 44 hektarů a navrhují její zmenšení na 5 hektarů. Proti celému záměru už dříve vznikla petice.

Zastupitelstvo Olomouckého kraje schválilo loni v září aktualizaci zásad územního rozvoje, jehož součástí je i záměr zastavět 44 ha zemědělské půdy u obce Hněvotín.

O plánovaném zastavění 44 hektarů nejúrodnější moravské půdy u obce Hněvotín jsme už dříve psali v tomto článku.

Jednání se posunulo na září

„Myslíme si, že zalít plochu 44 hektarů té nejúrodnější černozemě v kraji betonem kvůli výstavbě vědeckého parku je zbytečné. Ideálně by takové centrum mělo stát na nějakém brownfieldu. Pokud však vedení kraje trvá na jeho stavbě na polích obce Hněvotín, měla by pro tyto účely bohatě stačit plocha výrazně menší. Navrhujeme 5 hektarů,“ uvedl opoziční zastupitel Petr Daněk.

Zastupitelstvo odmítlo tento bod zařadit do programu svého pondělního jednání. Hejtman však slíbil, že se k celé věci vrátí na zářijové schůzi zastupitelstva.

„V celé střední Evropě neexistuje vědecké centrum, které by potřebovalo tak rozsáhlý areál. Návrh vybudovat toto centrum na 44 hektarech polí u Hněvotína vůbec neodráží výzvy dnešní doby, kdy je potřeba ke krajině přistupovat citlivě. Jsme rádi, že náš návrh má podporu i několika koaličních zastupitelů a doufáme, že pan hejtman v září dodrží své slovo,“ doplnil Petr Daněk.

Proti záměru už dříve vznikla petice

Vedení obce Hněvotína v čele se starostou Jaroslavem Dvořákem schválení záměru odsoudilo už v září minulého roku a vyjádřilo se, že je připraveno se bránit soudní cestou. Zastavění plochy bude podle něj mít zásadní negativní vliv na život v obci.

Proti záměru se vzápětí postavil také poslanec Marián Jurečka. Připravil Petici proti nesmyslnému zabírání zemědělské půdy, která záměr zastavět vysoce úrodnou hanáckou půdu odsuzuje. Vyjádřil se, že krajští zastupitelé zřejmě nesledují veřejný, ale vlastní osobní zájem. Petici podepsalo přes tisíc lidí.

Přečtěte si  Dynamický vývoj řeky takřka v přímém přenosu: Morava u Litovle změnila svůj tok

Autor: pjk, foto: Tomáš Nakládal

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*