
Zpravodajské služby Ruska a jejich trollové operují napříč celým světem. V době ruské invaze na Ukrajinu jsou velmi aktivní. Objevují se požadavky směrem k poskytovatelům elektronických sítí, aby zamezily přístupu ruských dezinformátorů. Na otázku, zda je to vůbec možné, odpovídá informatik z Mendelovy univerzity v Brně.
“Zamezení přístupu trolů ke konkrétním sítím je relativně snadné, pokud jsou známé adresy sítě, ze které trollové přistupují. Bohužel stejně tak snadné je využít pro komunikaci různé anonymizační nástroje – VPN sítě, proxy servery nebo síť ToR,” vysvětluje Jiří Balej z Ústavu informatiky Mendelovy univerzity. Organizované skupiny trolů tak podle něj mají mnoho možností, jak se před lokalizací a identifikací zdrojové adresy snadno skrýt nebo ji alespoň pravidelně měnit.
“Jediným účinným způsobem obrany proti dezinformacím na sociálních sítích je jejich aktivní vyhledávání, jeho pravidelné mazání a deaktivace účtů, které jej tvoří,” říká Balej. Jak ale vzápětí dodává, pro provozovatele sociálních sítí jde o válku s větrnými mlýny, kdy po se zablokování závadného účtu se okamžitě vytvoří několik nových. “Zároveň se v tomto směru dostáváme blízko hranici, kdy může být těžké rozhodnout, zda jde o mazání dezinformací, nebo už o cenzuru,” doplnil expert.
Přechodným řešením je blokace dezinformačních webů
Ve vyhrocené situaci jaká je dnes na Ukrajině, by podle Baleje mohlo být akceptovatelným řešením nařízení blokace záměrně proruských informačních webů v sítích poskytovatelů připojení k Internetu. “To lze udělat velmi snadno blokací adres a doménových jmen těchto webů. Nebo může zablokovat vybrané doménové jméno doménový správce, jak to minulý týden učinilo v případě osmi dezinformačních webů tuzemské doménové sdružení CZ.NIC,” uvádí příklad informatik.
Také u tohoto kroku je ale třeba zvážit následný efekt. Nejde jen o to, že to vyvolá odpor u čtenářů daných webů, kteří to budou považovat za tvrdou cenzuru. Informace totiž mohou šířit jiným způsobem, typicky prostřednictvím hromadných e-mailů, což představuje další oblast, která se obtížně reguluje.
Dlouhodobě nejlepším řešením je proto dezinformace aktivně vyvracet a šířit osvětu mezi obyvatelstvem. V neposlední řadě jde také o obnovu důvěry mezi občany a státem, jakkoliv si aktuální situace žádá okamžitý rázný zákrok.
Zdroj: Mendelova univerzita, foto: Pixabay
Pro analytika jistě nebude obtížné odpovědět na jednoduchou otázku: Kdo určuje, co je dezinformace/* (tedy lež) a co informace, tedy ta jediná a správná pravda?
Naprosty souhlas. Dnes to jsou rusti trollove a pak to budou moravsti trollove. Ceska republika neni demokraticky stat. Stat kde skupina co ziska mensinu hlasu ma vestinu ve snemovne? Co to je za system? Demokracie urcite ne. A tak je to tady se vsim. Nikdo se tady nikoho na nic nepta. Ukrajinci? Prijdte. Ze be se nedko zeptal obcanu? Kde budou bydlet? Kdo to bude platit? Bytu mame dost? Nezvedne to najmy? Ceny bytu? atd
/* Dezinformace = vše, co není v souladu se zájmy a zahraničně-politickými postoji aktuálně vládnoucího režimu, bez ohledu na reálnou skutečnost.