Začalo napouštění Křetínky, modernizace přehrady pomůže proti povodním

Vodní nádrž Letovice prochází kompletní modernizací.

Vodohospodáři z Povodí Moravy zahájili loni v srpnu rozsáhlou rekonstrukci vodní nádrže Letovice, zvané také Křetínka. Rekonstrukce hráze zlepší ochranu proti povodním. Práce probíhají dle plánu, v současnosti dochází k napouštění vodní nádrže.

Od loňského roku prochází letovická přehrada rozsáhlou modernizací. Jejím cílem je zvýšení ochrany vodního díla a přilehlého území na extrémní desetitisíciletou povodeň. Moravští vodohospodáři provedou kompletní rekonstrukci přelivu, spadiště a skluzu.

„V současné době se stavební práce soustředí na nové spadiště a rekonstrukci odběrné věže. Ještě v letošním roce proběhne rekonstrukce vývaru a tělesa hráze. V roce 2023 počítáme s kompletní rekonstrukcí skluzu, mostovky a instalací objektů, které mají modernizovat a zabezpečit provoz včetně kamerového systému,” uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák s tím, že dokončení modernizace je plánováno na duben 2024.

Kvůli pracím a ochraně obyvatel žijících pod vodním dílem byla v loni na podzim snížena hladina v nádrži tak, aby bylo možné rekonstrukci provést. Plynulý postup prací umožnil, že Povodí Moravy na konci loňského roku začalo vodní nádrž postupně napouštět.

„V současné době probíhá napouštění nádrže na kótu 355,00 m n. m., které závisí na hydrologické situaci a je v souladu se stavebním povolením,“ říká Gargulák. Napouštění probíhá od konce března, kdy byla hladina držena dle harmonogramu prací na požadované kótě o čtyři a půl metru nižší. Další fáze napouštění se předpokládá koncem letošního roku s ohledem na postup prací.

VD Letovice před rekonstrukcí

Rybolov a jachting jsou omezeny

Kvůli snížení hladiny a s ohledem na ochranu zdejších ryb je v současné době na vodním díle omezen rybolov a jachting. “S jeho opětovným povolením se počítá při dosažení kóty 355,00 m n. m., kdy budou odstraněny aerátory z vodní hladiny, které zajišťují rybám provzdušnění vodního sloupce,” informoval mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Počátkem tohoto měsíce zahájili vodohospodáři zemní práce a těžbu sedimentů v zátopě, které by měly být z větší části dokončeny do konce letošního roku. “Práce na těžbě sedimentů v Lazinovské zátoce byly dokončeny a následně probíhala technologická příprava na zahájení těžby v dalších částech nádrže. Kromě zlepšení kvality vody se těžba sedimentů projeví i na snížení náchylnosti k rozvoji sinic v nádrži v období letních měsíců,” přiblížil Chmelař.

Přečtěte si  Hospic z Hustopečí se distancoval od kampaně Andreje Babiše a vrátil Nadaci Agrofert 300 tisíc. Lidé jim na oplátku poslali statisíce

Rekonstrukce vodní nádrže Letovice potrvá od svého zahájení celkem 32 měsíců a vyžádá si investici ve výši 230 milionů korun. Cílem rekonstrukce je ochrana vodního díla a území pod vodním dílem na kontrolní desetitisíciletou povodeň tak, aby zabezpečení bylo v souladu s platnou vyhláškou o technických požadavcích pro vodní díla.

Rekonstrukce a modernizace vedoucí ke zvýšení úrovně bezpečnosti vodních nádrží v povodí Moravy se postupně provádí i na dalších významných vodních dílech. Například v loňském roce prošly modernizací přehrady Boskovice a Koryčany, v předchozích letech Karolinka, Bystřička a Opatovice.

Zdroj a foto: Povodí Moravy

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*