Zájem o kempy na Moravě roste, chybí pouze pracovní síly

Krásné letní počasí posledních let a zlepšující se služby lákají každý rok větší množství tuzemských i zahraničních hostů k trávení dovolené na Moravě. Kromě klasických hotelů zažívají velký rozkvět také kempy, které již dokáží nabídnout srovnatelné služby a navíc také kus romantiky.

Rostoucí zájem o pobyt v moravských kempech, potvrzují i provozovatelé. Některé kempy mají kapacity s pevnými lůžky vyprodané, jiným zbývá pár míst v méně exponovaných termínech. Všichni každý rok opravují či rekonstruují nebo chystají něco nového, aby drželi krok s konkurencí. Všichni také musí víc než v minulosti vyvinout úsilí, aby si zajistili do kempu sezonní pracovníky.

Máme na léto zabraná všechna pevná lůžka v chatkách, apartmánech i bungalovech,” řekla Michaela Kolínková z Autokempu Merkur u Novomlýnských nádrží. Podle Miroslava Zubalíka z Campu Strážnice jsou některá lůžka objednaná už rok dopředu a objednávky se plní hlavně v zimě. “Lidé chtějí kempovat a stanovat. Jsme plní tak z 80 procent na léto, lepší kapacity jsou vyprodané,” řekl Zubalík.

Jindra Huszárová z Campu Pálava u Mikulova má sice léto zatím obsazené jen z poloviny, ale jen kvůli tomu, že rezervace začala vyřizovat až se zpožděním a nyní nedělá prakticky nic jiného. “Nebojím se, že bychom neměli v létě plno. Spousta lidí se k nám vrací,” řekla Huszárová. Lidé jezdí do kempů na týden i na prodloužené víkendy.

Podle Marka Muchy z Campu Bítov se dá letos očekávat vynikající dovolená u Vranovské přehrady, která je po dvou letech zase zcela naplněná. “I když my máme i svůj akvapark, takže lidé, kteří se nechtějí koupat v přírodní vodě, mají alternativu,” řekl Mucha.

Romantická Bítovská zátoka na Vranovské přehradě

Všichni provozovatelé přes zimu rekonstruují různé části areálů. A snaží se mít pro návštěvníky doplňkové služby, které jim pobyt zpříjemní. Téměř samozřejmostí je nabídka koupání, ve velkých kempech, jako je Merkur, nabízejí kulturní a pohybové aktivity, kempy zaměřené na cyklisty spolupracují s půjčovnami, k dispozici jsou kvalitní sportovní hřiště.

Chybí pouze sezónní personál

Naopak se provozovatelé potýkají se zajištěním sezonního personálu. “Ale nakonec lidi vždycky seženete, jen pro to musíte něco udělat,” řekl Mucha. Obvykle jde o dvě skupiny lidí. Buď o starší lidi, kteří vypomáhají již několik let, nebo o středoškolské a vysokoškolské studenty. “Musíme o sobě dát vědět různými informačními kanály a jezdí k nám na brigádu studenti z celé republiky. Chtějí v kempu i bydlet a je pro ně bonus, že můžou být v přírodě,” řekl Zubalík.

Přečtěte si  Dlouholetá práce ochranářů a dobrovolníků se vyplácí: po letech pálavského borytobraní už není skoro co vytrhávat

Autor: red, ČTK Foto: pixabay.com

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*