Zámek v Letovicích je na prodej, město nemá zájem

Zámek Letovice, architektonická dominanta stejnojmenného města

Areál Letovického zámku nabídl jeho dosavadní soukromý majitel k prodeji. Stojí za tím zdravotní důvody. Město nemá o koupi své architektonické dominanty zájem.

Zámek Letovice získal v restituci hrabě Alexandr Kálnoky. V roce 2004 ho prodal boskovickému starožitníkovi Bohumilu Vavříčkovi, který do jeho oprav investoval desítky milionů korun. Areál využíval pro komerční účely a společenské události.

Město Letovice nemá podle vyjádření starosty zájem o získání zámku do svého majetku. Architektonickou dominantu města na soutoku Svitavy a Křetínky už si bylo prohlédnout několik zájemců. Cena není podle realitního makléře veřejná.

Historie zámku Letovice sahá do 13. století. Původní tvrz střežící zemskou stezku do Čech tehdy nahradil hrad. V průběhu staletí často měnil majitele a prošel několika přestavbami, které vedly v jeho proměnu na zámek. Poslední úprava pochází z 19. století, kdy letovický zámek dostal svůj empírově-novogotický vzhled. Posledním šlechtickým majitelem byl do roku 1945 rod Kálnoky z Köröspataku.

Autor: pjk, foto:

Doporučujeme

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*