Zámek ve Valticích připomene posledního moravského zemského prezidenta Jaroslava Mezníka

Jaroslav Meznik

Na zámku ve Valticích na Břeclavsku se chystá otevření nového zámeckého knihkupectví s kavárnou. V přízemí valtického zámeckého paláce budou nově zpřístupněny tři komnaty s výhledem do francouzské části parku. Návštěvníci si v nich mohou připomenout osobnost posledního moravského zemského prezidenta dr. Jaroslava Mezníka, který se narodil 4. dubna 1884.

Část vybavení tří místností, které bude knihkupectví využívat, pochází přímo z pracovny Jaroslava Mezníka. Nábytek se do Valtic dostal už před deseti lety, a to oklikou přes Kunštát. Letos prošel opravou a bude poprvé představen veřejnosti.

V knihkupectví budou také opravené starožitné podlahové hodiny, které naposledy obíjely čas v Mezníkově kanceláři v Brně. Zámek ve Valticích na Břeclavsku je kvůli opatřením proti šíření koronaviru stejně jako ostatní památky uzavřený. Knihkupectví se tak otevře až po zahájení turistické sezony.

Jaroslav Mezník byl třetím a posledním moravským zemským prezidentem. Narodil se 4. dubna 1884 v Křižanově. Studoval v Brně a v Praze, pracoval na prezidiu Moravského zemského místodržitelství v Brně. Působil v Bratislavě, byl také viceprezidentem Podkarpatské Rusi. Do funkce moravského zemského prezidenta ho jmenoval od 1. 5. 1941 (po projednání vládou gen. Eliáše) protektorátní prezident Hácha. Na poradě, kterou svolal spolutvůrce holocaustu Heydrich po návratu od Hitlera, zaznělo, že bude zatčen i moravský prezident Mezník. 7. listopadu 1941 byl za účast v odboji zatčen Gestapem, vězněn a vyslýchán nacisty v Kounicových kolejích. Po týdenním věznění přes zákaz dobrovolně a vědomě otevřel okno své cely ve druhém patře a vstoupil na jeho parapet. Neuposlechl výzvy dvou mladých SS-manů, aby slezl, a zavolal na ně: „Schiessen!“ a po ráně do vzduchu: „Noch besser!“ Po zásahu do prsou raněný z výšky 10,5 m dopadl na dlažbu dvora nacistické policejní věznice, kde na následky pádu zemřel.

Autor: red Zdroj: ČTK Foto: zámek Valtice, wikimedia

Související články

Přečtěte si  Udělovaly se "Památkářské oskary". Objevem roku je nález 1000 let starého kostela ve Znojmě

Doporučujeme


Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*